Dlaczego politycy płaczą?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 12:33
- Płaczemy nie dlatego, że jesteśmy słabi, ale dlatego, że zbyt długo byliśmy silni - tłumaczy Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty w Czwórce.
Audio
  • Miłosz Brzeziński: płacz nie pomoże ci wygrać ze smutkiem (Poranek OnLine/Czwórka)
Władimir Putin ze łzami w oczach na placu Maneżowym wieczorem po wyborach
Władimir Putin ze łzami w oczach na placu Maneżowym wieczorem po wyborachFoto: fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

fot.
fot. W.Kusiński

Zdaniem gościa Czwórki z płaczem związanych jest wiele mitów, które wcale nie do końca muszą być prawdziwe. - Pierwszy jest taki, że płacz jest oczyszczający. Nie jest – mówi Brzeziński. – Od wylewania łez wcale nie będziemy mniej smutni. Nie ma więc powodów, by się do tego zmuszać.

Zdaniem eksperta ludzie są świetni w udawaniu płaczu, dużo lepsi, niż w udawaniu radości. Gorzej, że słabo u nas z rozpoznawaniem, kiedy ktoś rzeczywiście płacze, a kiedy jego łzy są "na pokaz”. - Płakanie jest więc często wykorzystywanym środkiem w manipulacji - mówi Brzeziński. - Na przykład przez polityków w mediach.

Czytaj także: wywiady z Miłoszem Brzezińskim <<<

Płaczem manipulują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. - To bierze się w dużej mierze z faktu, że mężczyźni nie bardzo wiedzą, co zrobić z emocjami, nie tylko swoimi, ale także osób trzecich - mówi gość Czwórki.

Jak sobie radzić z płaczem kobiet, dlaczego łzy nie są lekarstwem na całe zło i dlaczego mówienie komuś „nie płacz” jest najgorszym, co możemy mu poradzić? Wszystkiego dowiesz się, słuchając nagrania rozmowy z audycji "Poranek OnLine".

(kd)

Czytaj także

Czy potrafimy być szczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 18:52
– Szczęśliwym człowiekiem jest ten, kto się tak czuje – mówi trener osobisty i psycholog, Miłosz Brzeziński. – Szczęście to bardzo subiektywne odczucie. Jeden człowiek będzie szczęśliwy, bo dużo posiada, a inny – wręcz odwrotnie – bo dużo nie potrzebuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 12:41
Nawiązywanie kontaktu i przełamywanie lodów w biznesie, albo sferze prywatnej to wbrew pozorom gra, którą, jeśli znasz jej zasady, bardzo łatwo jest wygrać. Trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Troll parenting – gdy rodzice ośmieszają swoje dzieci w sieci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:00
Dogryzanie, obrażanie, negatywna motywacja – to metody coraz częściej stosowane przez rodziców wobec dzieci… w internecie. – Pamiętajmy, że to, co wrzucamy do sieci, zostaje tam już na zawsze, tego nie da się wymazać – przestrzega Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń