Martwe punkty: twoje odrażające zachowania, o których nawet nie wiesz

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 20:00
Wyzywające ubranie niedostosowane do okoliczności, gadatliwość, pochrząkiwanie, nadmierny krytycyzm, nieuzasadniona hojność, brak opanowania - wszystkie te zachowania i cechy mogą spowodować, że ludzie będą nas omijać szerokim łukiem.
Audio
  • Miłosz Brzeziński o martwych punktach - cechach, z których nie zdajemy sobie sprawy, a które przeszkadzają innym (Poranek OnLine/Czwórka)
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórkifot.W.KusińskiPR
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórki/fot.W.Kusiński/PR

– To także zachowania związane z naszymi intymnymi sprawami, na przykład podświadome wydłubywanie różnych rzeczy z różnych zakamarków ciała – mówi psycholog i trener osobisty, Miłosz Brzeziński. – Ale trzeba zaznaczyć, że jeśli komuś coś przeszkadza w naszym zachowaniu, to najczęściej dzieje się to na poziomie interpretacji. Bo, jak mówi stare przysłowie, nie denerwują nas ludzie, tylko historia, jaką sobie o nich dopowiadamy. Nie to, co oni rzeczywiście zrobili, tylko to, jak to zinterpretujemy, co pomyślimy, że chcieli nam przez to powiedzieć.

Największy problem polega na tym, iż zazwyczaj istnienia swoich martwych punktów zupełnie sobie nie uświadamiamy, więc nie rozumiemy przyczyn pustki wokół siebie. Przecież jesteśmy mili i pomocni, tymczasem ciągle czujemy się samotni. Martwy punkt zdecydowanie łatwiej zauważyć u innych ludzi niż u siebie.

Więcej psychologicznych ciekawostek i porad: wywiady z Miłoszem Brzezińskim <<<

- Nie ma szansy, byśmy wypatrzyli u siebie wszystkie swoje martwe punkty – mówi Brzeziński. – Musielibyśmy bowiem cały czas skupiać się na tym, co uznajemy za normalne. W końcu obarczylibyśmy podejrzeniami każdy najmniejszy ruch, który wykonujemy.

Cechy zwane martwymi punktami uaktywniają się z reguły w ramach odpowiedzi na martwe punkty innych osób, z którymi akurat przebywamy, rozmawiamy. – To działa tak: jeśli ja lubię dużo mówić, to gadatliwość przeszkadza mi u innych – podsumowuje Brzeziński.

(kd)

Czytaj także

Młodzi, narcystyczni, skupieni na sobie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 20:29
- Dzisiaj młodzi dorośli to hedoniści, materialiści, egoiści. Oczywiście nie wszyscy i nie w każdym kraju. Joel Stein w amerykańskim tygodniku "Time" najtrafniej to ujęła jako "pokolenie ja do potęgi trzeciej" - opowiada Grażyna Dobroń w "Instrukcji obsługi człowieka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: egocentrycy wcale nie mają wysokiej samooceny

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 10:30
Samoocena jest subiektywnym spojrzeniem na własną osobowość i jednym z psychologicznych pojęć, wokół którego nagromadziło się mnóstwo stereotypów. Sprawdź, jak jest naprawdę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anonimowi alkoholicy - tu możesz czuć się bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 14:37
- Jeśli chcę nauczyć się języka hiszpańskiego, to pójdę do kogoś, kto ten język zna. Jeśli ktoś chce przestać pić, pójdzie do kogoś, kto chce przestać pić. Nie mówię, że AA zastępuje leczenie, ale pomaga w podtrzymaniu decyzji o tym, by nie pić - mówi psycholog dr Ewa Woydyłło.
rozwiń zwiń