Po Czwórkowym czytaniu czas na komiks

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 11:11
W warszawskiej kawiarni MiTo w sobotę Czwórka czytała, a kto chciał ten słuchał. A już za chwilę w MiTo będzie można popatrzeć na plansze, czyli coś z pogranicza sztuk - sztuk plastycznych i literatury.
Audio
  • Piotr Seweryn Rosół opowiada o akcji Czwórki "Czytasz, słuchasz... Czwórka" w MiTo oraz wystawie SPLASH (Poranek OnLine/Czwórka)
Fragment planszy komiksowej
Fragment planszy komiksowejFoto: mat. pras./MiTo

W sobotę (14 września) Czwórkowe mikrofony i nasi dziennikarze zajęli przestrzeń kawiarni MiTo w Warszawie przy placu Konstytucji. Nie zabrakło znamienitych gości. Przybyli: Iza Kuna, Jacek Poniedziałek, Paulina Holtz i Szczepan Twardoch.
- Do MiTo przyszli też ludzie, którzy na żywo chcieli posłuchać czytających aktorów - podkreśla Piotr Seweryn Rosół, współwłaściciel MiTo, który w ramach akcji "Czytasz, słuchasz... Czwórka", przeczytał fragment swojej książki.

Akcja
Akcja "Czytasz, słuchasz... Czwórka" w warszawskiej kawiarni MiTo /fot. Radosław Zasadziński

Emocje po akcji Czwórki powoli opadają, a MiTo przygotowuje się do kolejnego wydarzenia: "SPLASH. Inna strona komiksu" - to wystawa plansz komiksowych, która rozpoczyna się już 17 września.
- Komiks oprócz tego, że można go kupić w postaci książki graficznej, ma też swoją drugą odsłonę, w postaci oryginalnych plansz komiksowych - mówi Piotr Seweryn Rosół. - Te plansze są bardzo cenione w Stanach i sprzedawane na aukcjach. Czasem ich ceny przewyższa nawet ceny prac Renoir. W Polsce komiks to wciąż pewnego rodzaju getto - dodaje.
Gość Czwórki zauważa, że komiks znajduje się na przecięciu sztuk wizualnych i literatury. - Nie chcą się nim zajmować ani krytycy sztuki, ani krytycy literatury. Komiks jest gdzieś na marginesie sztuk plastycznych, co dziwi - mówi gość Justyny Dżbik.

W MiTo będzie można oglądać oryginalne plansze z amerykańskich komiksów, nie zabraknie najbardziej znanych bohaterów popkultury jak Batman czy Superman. Nad ekspozycją czuwa znawca i kolekcjoner komiksów Marek Kasperski.
(pj)

Wydarzenie zorganizowane zostało w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

/

Czytaj także

"Czytasz, słuchasz... Czwórka". Szelest i zapach książek...

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 14:36
Akcja "Czytasz, słuchasz… Czwórka" trwa w najlepsze. Jej kolejna część odbywa się w MiTo Art Cafe Books w Warszawie. Tam książki czytały m.in. Paulina Holtz, oraz Izabela Kuna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czytasz, słuchasz… Czwórka". Orwell na Dworcu Centralnym

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 16:45
Czytać książki można i warto właściwie w każdym miejscu na świecie. Nawet… na dworcach. Dlatego wśród klekotu pociągów artyści, aktorzy, a nawet policjanci oddawali się lekturze w ramach akcji "Czytasz, słuchasz… Czwórka”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czytanie to przyjemność. Udowodniliśmy to w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 22:00
Dobiegła końca wielka akcja "Czytasz, słuchasz… Czwórka". W kilku miejscach Warszawy książki na żywo czytali m.in. Edyta Jungowska, Izabela Kuna, Odeta Moro-Figurska i Mariusz Pudzianowski. Transmisji można było posłuchać na naszej stronie.
rozwiń zwiń