Protest antyfutrzarski. "Lisy, norki i króliki to zwierzęta, nie szaliki"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 11:05
Co roku 25 listopada obrońcy praw zwierząt obchodzą Ogólnopolski Dzień bez Futra. W wielu miastach tego dnia organizowane są różnego typu akcje i demonstracje.
Audio
  • Protest antyfutrzarski w Warszawie. Relacja Eweliny Grygiel (Czwórka/Poranek OnLine)
Marsz przeciwko fermom zwierząt futerkowych - ogólnopolska demonstracja z okazji Dnia bez Futra, 24 bm. w Warszawie. W demonstracji brali udział mieszkańcy miejscowości protestujących przeciwko fermom norek w Polsce.
Marsz przeciwko fermom zwierząt futerkowych - ogólnopolska demonstracja z okazji Dnia bez Futra, 24 bm. w Warszawie. W demonstracji brali udział mieszkańcy miejscowości protestujących przeciwko fermom norek w Polsce. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Według raportu opublikowanego przez Stowarzyszenia "Otwarte Klatki", w Polsce na futra zabija się ponad 5 milionów zwierząt, w tym norki, lisy i szynszyle. Hodowcy przetrzymują je na fermach, których z roku na rok jest w naszym kraju coraz więcej.

Z okazji Dnia bez Futra w wielu polskich miastach organizowane są różnego typu akcje i demonstracje. Tegoroczny Ogólnopolski marsz antyfutrzarski odbył się 24 listopada w Warszawie.

Natalia Kołodziejska ze stowarzyszenia "Otwarte Klatki", tłumaczyła, że aktywiści protestują przeciwko hodowli zwierząt na futra i domagają się zakazu tego procederu przede wszystkim ze względów etycznych oraz ekologicznych.

- Zwierzęta w hodowlach futrzarskich żyją w bardzo złych warunkach, na niezwykle małej przestrzeni. Norki mają klatki o powierzchni 30 na 60 centymetrów. W naturze są to zwierzęta żyjące na kilkunastu, kilkudziesięciu hektarach. Na fermach czasem 200 tys. norek jest stłoczone w jednym miejscu. Stąd są przypadki agresji i kanibalizmu - zaznaczyła Kołodziejska.

- Na fermach nadal oprócz kryterium futra decyduje kryterium charakteru. Bardzo często, np. w przypadku lisów, hoduje się te zwierzęta, które najbardziej ufają człowiekowi. Wtedy są łatwiejsze w obsłudze - tłumaczyła jedna z aktywistek obecna na proteście w Warszawie.

Problemem hodowli na futra zainteresowali się także politycy. W Sejmie powstaje projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który zawiera zapis o zakazie hodowli zwierząt na futra.

Relacja Eweliny Grygiel.

mr

Czytaj także

Światowy Dzień Zwierząt. Znęcających się nad nimi nie ubywa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 06:45
- Każde zwierzę odczuwa ból, głód i pragnienie. Człowiek jest mu winien poszanowanie i opiekę - przypomina Mateusz Janda ze Straży dla Zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce rocznie zabija się ponad 4 miliony zwierząt na futra

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 07:48
Co roku 25 listopada obrońcy praw zwierząt obchodzą Ogólnopolski Dzień bez Futra. W wielu miastach tego dnia organizowane są różnego typu akcje i demonstracje.
rozwiń zwiń