Jeździsz na rowerze? Zadbaj o bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 12:00
Warszawskie Towarzystwo Cyklistów organizuje akcję społeczną "Jedziesz - Zapal Światło", która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze i zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest oświetlenie.
Audio
  • Dr hab. Jan Bestry o akcji "Jedziesz - Zapal Światło" i sposobach na to, by zwiększyć bezpieczeństwo na polwskich drogach (Czwórka/Poranek OnLine)
Jeździsz na rowerze? Zadbaj o bezpieczeństwo
Foto: Glow Images/East News

Pomysł akcji powstał, bo, jak przyznaje prezes Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów dr hab. Jan Bestry, na polskich drogach za dużo jest wypadków z udziałem rowerzystów.

- Im wydaje się, że jeśli widzą nadjeżdżający samochód, to wystarczy, a wcale tak nie jest - tłumaczy gość "Poranka OnLine". - Poza tym rower porusza się z bardzo dużą prędkością, o wiele szybciej niż piesi. Jeśli więc nie jest widoczny, o tragedię nietrudno.

Zwłaszcza, że jak przyznaje dr Bestry, najczęściej wina leży po obu stronach - zarówno kierowcy auta, jak i samego rowerzysty. Dlatego Warszawskie Towarzystwo Cyklistów naprawianie świata zaczęło od siebie.

Czytaj także: Rolkarze kontra rowerzyści i piesi <<<

- By dostać się w szeregi naszych członków trzeba mieć właściwe oznakowanie - mówi dr Bestry. - To standard. Mamy własny punkt serwisowy i chcemy w ten sposób poprawiać bezpieczeństwo na drogach.

Warto się zgłosić, zwłaszcza, że montaż oznaczeń, światełek i punktów odblaskowych oczywiście jest bezpłatny. Po więcej informacji o akcji "Jedziesz - Zapal Światło" i Warszawskim Towarzystwie Cyklistów, zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z dr. Janem Bestrym w "Poranku OnLine".

(kd / ac)

Czytaj także

Fotoradary dla rowerzystów - ułatwią życie, czy sparaliżują miasta?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 12:07
Uspokajamy, nie chodzi o to, by mierzyć prędkość, z jaką po drogach poruszają się cykliści i karać ich za łamanie przepisów. Wręcz przeciwnie – dzięki radarom ustawionym przy drodze miłośnicy jednośladów mogą liczyć na tzw. „zieloną falę” sygnalizacji świetlnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przygotować rower na wiosnę?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 14:29
W poniedziałkowe popołudnie w Czwórce dowiemy się, jak wygląda serwis rowerowy przed wiosną, przetestujemy także grę planszową „Twarzą w twarz”. Zapraszamy do "Czwartego wymiaru".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon rowerowy czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 12:45
A we wtorkowym "Poranku OnLine" sprawdzimy, czy już zaczęliście sezon rowerowy. No chyba, że w ogóle go nie zamykaliście ;)
rozwiń zwiń