Jak sprawić, by na polskich drogach było bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 11:00
Na europejskich autostradach ginie rocznie 8 proc. kierowców. - Wiele zależy od kultury jazdy i od tego, w jaki sposób egzekwowane są przepisy, a także od stanu technicznego pojazdów i samej infrastruktury drogowej - tłumaczy Ilona Butler z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Audio
  • Bezpieczeństwo na europejskich drogach. Co zrobić, by Polska dogoniła pod tym względem Unię Europejską? - materiał Kamila Piechowskiego (Czwórka/Poranek OnLine)
  • W których krajach jeździ się najprzyjemniej? - sonda (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Jak jeździ się "w drugą stronę"? - o swoich przygodach na drogach Anglii i Walii opowiada słuchacz Marcin (Czwórka?Poranek OnLine)
Jak sprawić, by na polskich drogach było bezpiecznie?
Foto: Glow Images/East News

Często mówi się o tym, jak niebezpieczne jest na polskich drogach na tle tych europejskich. Spośród krajów unijnych najbezpieczniej jeździ się w tych położonych na północ i na zachód od nas. - Szwecja, Holandia, Dania i Wielka Brytania od wielu lat są pod tym względem najlepsze i cały czas utrzymują postęp w dziedzinie eliminowania zagrożeń komunikacyjnych - mówi Ilona Butler z Instytutu Transportu Samochodowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Tymczasem w całej Europie na autostradach ginie 8 proc. użytkowników dróg. W ciągu 10 lat wskaźnik ten spadł o 48 proc. Najbezpieczniejszym pod względem śmiertelności na drogach krajem okazuje się być Finlandia, gdzie na 1000 km autostrad ginie średnio 5 osób rocznie, najgorzej jest w Grecji, w której życie traci ponad 90 użytkowników dróg bądź ich pasażerów. Polska wciąż mieści się poniżej unijnej średniej, ale przyczyną tego stanu rzeczy może być fakt, że po prostu… mamy za mało autostrad.

Tym, co gwarantuje bezpieczeństwo na drogach jest m.in. kultura osobista kierowców, skuteczne kary, a także dobre drogi. Jednak, jak przyznaje ekspertka, dopiero połączenie wielu tych czynników sprawia, że poruszając się po danym kraju możemy czuć się naprawdę pewnie.

Czytaj także: testy samochodów w Czwórce <<<

A gdzie Polakom jeździ się najprzyjemniej i najwygodniej? - W Wielkiej Brytanii są sympatyczni kierowcy - mówi jedna z słuchaczek Czwórki. - We Włoszech jest pięknie, a z autostrad widać wszystko, niezwykły krajobraz - dodaje inna. - Najlepsze drogi zdecydowanie są w Niemczech - zachwala słuchacz. Inni wymieniają jeszcze m.in. Francję i Hiszpanię.

Tymczasem 9 maja, obchodzony jest Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Więcej o bezpieczeństwie na polskich i europejskich drogach w nagraniach materiałów z "PoranKA OnLine".

(kd/pj)

Czytaj także

Odblaskowe renifery będą bezpieczniejsze

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 19:42
Choć zwykle wypadki drogowe wynikają z nadmiernej prędkości, nieuwagi kierowcy, bądź złego stanu technicznego pojazdu, w Finlandii ich przyczyną bywają także beztrosko biegające po autostradach renifery. Te przesympatyczne zwierzęta wychodzą na drogi, nie zważając na przejeżdżające auta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wybierasz: serwis autoryzowany czy naprawy u "pana Zbyszka"?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 10:00
Tylko 2 procent kierowców decyduje się na naprawę samochodu we własnym zakresie, reszta jeździ do mechanika. Jak właściciele aut wybierają serwisy samochodowe, sprawdziła Kasia Węsierska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaś Fasola nie kupi nigdy porsche

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 12:13
Brytyjski aktor Rowan Atkinson znany z roli Jasia Fasoli ma słabość do superszybkich samochodów.
rozwiń zwiń