Jak wydłużyć swoje życie? "Ruch to podstawa"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 14:08
Otyłość to coraz bardziej poważny problem w Polsce. Zwłaszcza, że jest to jeden z czynników, które znacząco skracają nasze życie. - Kluczem do utraty wali jest spożywanie odpowiedniej ilości kalorii, warto także systematycznie się ruszać, np. spacerować - mówią eksperci.
Audio
  • Jak schudnąć i zachować zdrowie: ograniczenie kalorii, dieta bezglutenowa, wykluczenie mięsa? – materiał Katarzyny Węsierskiej (Czwórka/Poranek OnLine)
Dieta warzywna
Dieta warzywnaFoto: Glow Images/East News

- Blisko 60 proc. dorosłej populacji w Polsce ma nadmierną masę ciała - mówi dr Wioletta Respondek z Instytutu Żywności i Żywienia. - Wśród nich 20 proc. to osoby otyłe.

Niemal równie zatrważające są badania dotyczące dzieci. W tej grupie, w ciągu ostatnich 30 lat, czynnik otyłości zwiększył się aż dwukrotnie.

By zaradzić tej tendencji należy przede wszystkim zmienić styl życia. Eksperci jednak alarmują: jeśli chcesz się odchudzać i przechodzisz na dietę, zrób to mądrze. - Przede wszystkim chodzi o bilans pomiędzy energią, którą spożywamy i tą, którą wydatkujemy, np. podczas aktywności fizycznej - tłumaczy dr Respondek. - I nie chodzi tu o wyczynowe uprawianie sportu, a systematyczny ruch: spacery, jogging. Takie dobre nawyki procentują w kolejnych latach życia.

By zachęcić Polaków do zdrowego trybu życia i nabywania właściwych nawyków Instytut Żywności i Żywienia rozpoczął właśnie program "Zachowaj równowagę". - Najprostszym modelem diety redukcyjnej jest 1500 kalorii dla mężczyzny i 1200 dla kobiety - tłumaczy dr Respondek. - Bazujemy na zasadach racjonalnego żywienia. Kluczem jest właśnie odpowiednia ilość kalorii.

(kd)

Czytaj także

Dietetyk: na wakacjach all inclusive możesz przytyć nawet 3 kilo

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:30
Wakacje all inclusive i urlop nad morzem to najwięksi wrogowie szczupłej sylwetki. Co latem jeść, żeby nie przytyć - radzi dietetyczka, Magda Ochnio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadwaga - plaga wśród dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:23
Coraz większa liczba młodych Polaków ma problem z nadwagą. Nadmierna masa ciała częściej występuje u chłopców, jedynaków i wśród dzieci z dużych miast - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie karm swojego dziecka byle czym!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:00
60 procent polskich uczniów nie je śniadania przed wyjściem do szkoły. Część z nich nie zabiera ze sobą kanapek i między lekcjami korzysta tylko z tego, co oferują szkolne sklepiki.
rozwiń zwiń