X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nadwaga - plaga wśród dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:23
Coraz większa liczba młodych Polaków ma problem z nadwagą. Nadmierna masa ciała częściej występuje u chłopców, jedynaków i wśród dzieci z dużych miast - alarmują eksperci.
Audio
  • Dzieci i młodzież zagrożone są nadwagą i otyłością - materiał Bartka Wasilewskiego (Czwórka/Poranek OnLine)
Do 25 dzieci w wieku wczesnoszkolnym ma nadmierną masę ciała.
Do 25% dzieci w wieku wczesnoszkolnym ma nadmierną masę ciała.Foto: Glow Images/East News

Problem nadwagi i otyłości dotyczy dzieci, młodzieży i dorosłych. To typowe zjawisko dla społeczeństw rozwijających się i wysoko rozwiniętych. - Dzieci w wieku wczesnoszkolnym często borykają się z problemem nadmiernej masy ciała - mówi w "Poranku OnLine" Anna Taraszewska z Instytutu Żywności i Żywienia. -  Nadwaga występuje zdecydowanie częściej i osiąga odsetek około 15 procent uczniów, natomiast otyłość dotyczy około 5-6 procent dzieci w wieku szkolnym - dodaje.
Ekspertka zwraca uwagę, że konsekwencje otyłości mogą być druzgocące. W przypadku dzieci i młodzieży możemy obserwować zaburzenia psychologiczne np. niską samoocenę, co wpływa na relacje z rówieśnikami i ma wpływ na dorosłe życie. - 80% młodzieży z otyłością stwierdzoną w wieku dojrzewania stanie się otyłymi dorosłymi - ostrzega specjalistka.

Z nadmierną wagą wiążą się też problemy zdrowotne np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Otyłość może być czynnikiem ryzyka przy astmie oskrzelowej, napadach bezdechu nocnego, nowotworach.
Mimo alarmujących danych na szkolnych przerwach dzieci i tak najchętniej sięgają po drożdżówki, batony, żelki, słodkie bułki, chipsy, zapiekanki. Warzywa i owoce są na końcu tej listy.
Badania wykazują, że wiele osób otyłych ma niedobory składników mineralnych i witamin, a to one wpływają na wiele procesów zachodzących w naszych organizmach, zapewniają prawidłowy rozwój, odpowiadają za koncentrację i zdolności poznawcze.
We wrześniu powstał program "Program Szkoła i Przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej", który swoim zasięgiem objął 1600 placówek edukacyjnych. 
- Idea programu zakłada, że w szkole i przedszkolu cała społeczność szkolna: nauczyciele, rodzice i uczniowie, podejmują wspólne działania na rzecz prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej - mówi Joanna Jaczewska-Schuetz z Instytutu Żywności i Żywienia. - Szkoły i przedszkola, aby otrzymać certyfikat programu powinny podjąć szereg działań, które będą motywować i ucznia, i rodzica do prowadzenia zdrowego stylu życia np. przez wspólne drugie śniadania, ogródki warzywne czy edukację rodziców - wyjaśnia.
Ambasadorem tego programu został znany kucharz, Pascal Brodnicki.
Audycja była współfinansowana przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Projekt realizowany jest przez Instytut Żywności i Żywienia.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Otyłość w ciąży? "To może mieć poważne konsekwencje"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 09:00
Jeśli jesteś w ciąży, lepiej zacznij odżywiać się zdrowo. Okazuje się bowiem, że niekontrolowanie przyrostu masy ciała w tej sytuacji może powodować poważne konsekwencje, zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka, m.in. wcześniejszy poród, poronienia, a także wady wrodzone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny żywności będą rosły. Szybko czy wolno?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 12:06
Brytyjscy ekonomiści ostrzegają przed drastycznym skokiem cen, ich zdaniem przez najbliższe 5 lat jedzenie podrożeje o 18%. Polscy naukowcy uspokajają: ceny wzrosną, ale będzie to powolny proces.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słodycze - lubisz, jesz? A ile spalasz?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 15:49
Jakie są fizjologiczne przyczyny preferowania słodkiego smaku i wyboru słodyczy? Jaka jest wartość energetyczna słodyczy, a jakie zdrowotne efekty ich spożycia? O tym wszystkim porozmawiamy we wtorkowej audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poszukaj swojej ścieżki herbaty

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 15:39
Nie da się ukryć, że przyszła jesień. Czas przypomnieć sobie o czapkach i szalikach, a każdego poranka zadbać o kubek rozgrzewającej herbaty.
rozwiń zwiń