"Etno-Czwórka" świętuje Rok Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 09:55
Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, przygotowaliśmy dla słuchaczy akcję pod hasłem "Etno-Czwórka". W każdy piątek czerwca będziemy nadawać z miejscowości związanych z tradycyjną kulturą ludową. Wystartowaliśmy z Muzeum Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich!
Audio
 • Etno-Czwórka. O regionie i historii muzeum we Wdzydzach Kiszewskich opowiada Teresa Lasowa (Czwórka/W cztery oczy)
 • Etno-Czwórka. Wojciech Myszk o języku kaszubskim i tamtejszym abecadle (Czwórka/W cztery oczy)
 • Etno-Czwórka. Spotkanie z Rudolfem Kręckim, twórcą wyrobów z rogu (Czwórka/W cztery oczy)
 • Etno-Czwórka. Spotkanie z zespołem folklorystycznym Kaszuby z Wiele i audioprzewodnik po Wdzydzach Kiszewskich (Czwórka/W cztery oczy)
 • Etno-Czwórka. Architektura kaszubska - rozmowa z drem Tadeuszem Sadkowskim (Czwórka/W cztery oczy)
 • Etno-Czwórka. Kuchnia regionalna Kaszub (Czwórka/W cztery oczy)
 • Etno-Czwórka. Kaszubskie i wdzydzkie rękodzieło artystyczne (Czwórka/W cztery oczy)
 • Etno-Czwórka. Garncarstwo i wyroby ceramiczne na Kaszubach (Czwórka/W cztery oczy)
 • Etno-Czwórka. Co będzie się działo jeszcze w tym roku w Muzeum Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich? (Czwórka/W cztery oczy)
 • Sporty wodne na Kaszubach (Czwórka/Poranek OnLine)
 • Etnodesign z Kościerzyny (Czwórka/Stacja Kultura)
 • Turystyka na Kaszubach i wizyta w Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (Czwórka/4 do 4)
Etno-Czwórka we Wdzydzach Kiszewskich
Etno-Czwórka we Wdzydzach KiszewskichFoto: Justyna Majchrzak/PR

Oskar Kolberg to kompozytor i folklorysta, który utrwalił w swoich monografiach obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Dokonane przez niego zapisy muzyki i tekstów do dziś wykorzystywane są przez kompozytorów, nauczycieli muzyki czy muzyków folkowych.

Czytaj także: Rok Oskara Kolberga. "Młodzi mogą czerpać z jego dorobku"

Z okazji obchodów Roku Kolberga Czwórkowi dziennikarze postanowili sprawdzić, czy idee tradycyjnej kultury ludowej są ciągle żywe, jakie pomysły na dotarcie z folklorem do młodych ludzi mają poszczególne ośrodki, a także, jaką rolę pełnią one w społecznościach lokalnych.

Na początek ekipa Czwórki odwiedziła Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich , gdzie rozmawialiśmy m.in. z dyrektorką placówki, Teresą Lasową i zwiedziliśmy Chałupę Gburską z XVIII w., a także uczyliśmy się... języka kaszubskiego. - Nasze muzeum to jedno ze 100 pierwszych muzeów w Europie. To miejsce naprawdę jest historyczne - mówiła ekspertka i przyznała, że region wiele zawdzięcza Oskarowi Kolbergowi. - Choć był na Pomorzu raz, jego największą zasługą jest to, że przetłumaczył dzieło Hilfardinga o Kaszubach, jako ostatnich Słowianach nad brzegiem Morza Baltyckiego. Cenimy jego zapiski, bo dają one możliwość badania dawnych pieśni i zwyczajów. Jesteśmy wdzięczni, że przyjechał do tego trudnego językowo regionu.

Jak przyznaje Lasowa, Kaszuby to teren przepiękny, a choć bariery językowe rzeczywiście nierzadko pojawiają się, miejsc, w których można i warto tu odpocząć, jest mnóstwo. Dlatego dyrektorka muzeum gorąco zachęca do odwiedzania tego regionu.

Czytaj także: Rok Oskara Koberga. Wspomnienie o wielkim etnografie <<<

Oskar
Oskar Kolberg - ilustracja w książce "Oskara Kolberga
Przemyskie: zarys etnograficzny" (1891), Biblioteka
Narodowa w Warszawie, polona.pl

Przed dziennikarzami Czwórki jeszcze wizyty w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie (13 czerwca), Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach (20 czerwca) oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie (27 czerwca).

Zapraszamy do wysłuchania relacji z pierwszej z cyklu czterech specjalnych audycji "Etno-Czwórka" , emitowanej w ramach programu "W cztery oczy" . Zachęcamy również do słuchania relacji reporterów w pozostałych pasmach.

(mat.pras./kd/kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wycieczki w kosmos - nie tylko dla najbogatszych?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 12:00
Temat podróży kosmicznych znany jest od kilku lat. Jednak w tym roku w końcu ma się odbyć pierwszy turystyczny lot w kosmos, a jego koszt wyniesie 800 tys. zł od osoby. - Za rok, albo kilka lat najprawdopodobniej będzie taniej - przekonuje Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjne ułatwienia dla podróżnych

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 18:34
PKP InterCity rozpoczęła walkę o pasażera i wprowadziła promocyjną pulę biletów. Ale to nie wszystkie ułatwienia, które czekają nas w ciągu najbliższych wakacji. O tym, czego my, pasażerowie możemy się spodziewać podczas podróży, porozmawiamy w czwartkowym wydaniu „4 do 4”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wschodnia Słowacja - kraina gór, jezior i... jaskiń

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 21:00
Wschodnia Słowacja to kraina rzadko odwiedzana przez Polaków. Jeśli nasi rodacy cokolwiek tam zwiedzają, najczęściej są to stare drewniane kościółki. Tymczasem warto odwiedzić m.in. Koszyce.
rozwiń zwiń