Zwierzęta też bywają nieśmiałe

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 17:00
Polacy uwielbiają zwierzęta domowe. Okazuje się, że odczuwają one nie tylko przywiązanie do swoich właścicieli, ale także m.in. dobrze ludziom znaną nieśmiałość. Sprawdził to dla Was Karol Pawłowicki.
Audio
  • Karol Pawłowicki odpowiedział na wasze pytanie, czy zwierzęta mogą być nieśmiałe (Czwórka/W cztery oczy)
Goryl.
Goryl.Foto: Hans Webbel

Zwierzęta bywają nieśmiałe. Może to być nieśmiałość gatunkowa lub osobnicza. Tę pierwszą zauważymy np. u węży.

- Węże dzielą się na dusicieli, które zabijają ofiary dusząc je, i jadowite, mające gruczoły jadowe. W kategorii dusicieli występują również węże kąśliwe. Nie mają jadu, ale lubią ugryźć. Te ostatnie jednak trudno zaliczyć do stworzeń nieśmiałych - tłumaczy Agata Borucka z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.

Czytaj także: Zwierzę prawdę ci powie <<<

Natomiast nieśmiałość osobniczą możemy zaobserwować na przykład u zwierząt bardzo do nas podobnych. - Wśród małp najczęściej występuje jeden osobnik dominujący, który podporządkowuje sobie całe stado. W ogrodach zoologicznych nierzadko wymienia się go na innego samca, żeby "odświeżyć krew". Tym samy jednak daje się pole do popisu mniej śmiałym zwierzętom - opowiada Borucka.

Jeśli więc wasz pupil skacze dookoła was, nieustannie zaczepiając, a przy obcych chowa się i próbuje uciekać, to dzięki Czwórce poznaliście wytłumaczenie jego zachowania. Jest po prostu nieśmiały!

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całego załączonego materiału z audycji "W cztery oczy".

bc/kd

Czytaj także

Delfinoterapia to lek na całe zło

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 12:00
- Obcowanie z delfinami wspaniale działa przede wszystkim na ludzi z problemami neurologicznymi - opowiada w Czwórce Oksana Dąbrowska, pochodząca z Rosji psychoterapeutka, która jest prekursorką delfinoterapii w Polsce. - Poza tym ich pozytywna energia daje ludziom radość życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animal studies nie uderzają w człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 16:55
Wiele zamieszania wywołała ostatnio zapowiedź konferencji "Zwierzęta i ich ludzie. Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu?" i związane z nia bezpośrednio animal studies. - W żadnym wypadku nie są to studia wymierzone jakkolwiek w człowieka, jego prawa - zaznacza zdecydowanie współorganizatorka konferencji Dorota Łagodzka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świnka w domu. "To nie zabawka, a poważny partner"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 15:27
Choć zwierzątko to kojarzy się większości ludzi z brudnym chlewem, albo rzeźnią, okazuje się, że są świnki, które nigdy nie trafią w ani jedno z tych miejsc. Żyją bowiem w domach, a przez współlokatorów traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto chce zabijać łosie?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 12:00
Łosi jest za dużo, więc można by zacząć na nie polować - z takim pomysłem wystąpiło ostatnio Ministerstwo Środowiska. Przeciwko są ekolodzy i już ponad 20 tysięcy internautów, a my zastanawiamy się po co w ogóle są polowania?
rozwiń zwiń