Świnka w domu. "To nie zabawka, a poważny partner"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 15:27
Choć zwierzątko to kojarzy się większości ludzi z brudnym chlewem, albo rzeźnią, okazuje się, że są świnki, które nigdy nie trafią w ani jedno z tych miejsc. Żyją bowiem w domach, a przez współlokatorów traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodziny.
Audio
  • Jak wychować domową świnkę, by stała sie naszym najlepszym przyjacielem? (Czwórka/4 do 4)
Świnka
ŚwinkaFoto: Glow Images/East News

Niektórzy właściciele, bez pamięci zakochani w swoich świnkach, pozwalają im nawet na spanie we własnym łóżku.

- Jeśli nauczymy malutką świnkę spać z właścicielem, to potem, gdy już jako dorosły osobnik, będzie ona ważyła 30 kg, też będzie chciała to robić, a wówczas trudno będzie ją wyrzucić z pokoju - przyznaje Marta Kossakowska z klubu jeździeckiego "Humorek".

Jak tłumaczy ekspertka, świnki są zwierzętami pełnymi uroku, dlatego często traktowane są przez właścicieli jak maskotki, a to poważny błąd.

- To nie zabawka, tylko poważny partner, z którym trzeba dyskutować i ustalać twardo zasady wspólnego bytowania - przestrzega Kossakowska. - Nie może stać się naszym "pupilkiem", nie jest też zwierzęciem dla dziecka. Powinni z nią mieszkać ludzie zdecydowani, o silnym charakterze. Świnka może być przyjacielem człowieka, ale trzeba ją sobie dobrze wychować.

Czytaj także: Alpaki pomagają niepełnosprawnym dzieciom <<<

Na co dzień świnki powinny mieć wybieg, na którym mogą się bawić i ryć w ziemi. Potrzebują sporo miejsca, dlatego ich zakup nie jest polecany osobom, które mieszkają w blokach.

Więcej o tym, jak długo żyją domowe świnki, jak je wychowywać i za co tak łatwo je pokochać dowiesz się, słuchając nagrania materiału z audycji "4 do 4".

(kd/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka wychowanie zwierzęta

Czytaj także

Alpaki pomagają niepełnosprawnym dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 12:00
Zorba, Petra, Carla i Czarna Inez to niektóre mieszkanki podrzeszowskiej alpakarni. Dzięki nim w tym ośrodku prowadzone są zajęcia zooterapeutyczne dla osób niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kret naprawdę jest ślepy?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 17:31
Mówi się "być ślepy jak kret". Okazuje się tymczasem, że to nie do końca jest prawda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobrze mieć psa, ale nie w mieście

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 17:43
Park to oczywiste miejsce na spacer z psem. Tymczasem pojawiają się takie przepisy, które zakazują wstępu czworonogom. Czy takie obostrzenia są potrzebne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies w wielkim mieście. Problem goni problem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:00
Jednym z polskich miast, w których właścicielom psów nie wolno spacerować ze swoimi pupilami w niektórych miejscach, jest Lublin. Właściciele czworonogów protestują, a eksperci podkreślają, że przestrzeń publiczna powinna być dostępna dla wszystkich.
rozwiń zwiń