Delfinoterapia to lek na całe zło

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 12:00
- Obcowanie z delfinami wspaniale działa przede wszystkim na ludzi z problemami neurologicznymi - opowiada w Czwórce Oksana Dąbrowska, pochodząca z Rosji psychoterapeutka, która jest prekursorką delfinoterapii w Polsce. - Poza tym ich pozytywna energia daje ludziom radość życia.
Audio
  • Tajniki delfinoterapii - rozmowa z Oksaną Dąbrowską (Czwórka/Konturówka)
Delfinoterapia to lek na całe zło
Foto: Glow Images/East News

Oksana
Oksana Dąbrowska w "Konturówce"

Choć pierwsze doniesienia o tym, że delfiny potrafią pomagać ludziom i robią to, pochodzą sprzed setek lat, prawdziwa moda na delfinoterapię rozpoczęła się dopiero w latach 70. ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych. Do Polski jednak ta metoda leczenia dotarła całkiem niedawno.

- Jestem tu chyba pierwszą osobą, która poważnie zainteresowała się tym tematem. Ale od zawsze lubiłam delfiny. Jako dziecko jeździłam z rodzicami na Krym i tam miałam okazje obserwować te piękne zwierzęta. Fascynowały mnie - wspomina Dąbrowska. - Gdy urodziła się moja córeczka, pojechałyśmy tam razem, by zobaczyć delfiny. Trafiłam akurat na czas, gdy inne dzieci pływały z nimi w ramach terapii. Bardzo spodobał mi się ten pomysł, to wspaniała rzecz.

Wtedy właśnie postanowiła otworzyć pierwszy w Polsce ośrodek delfinoterapii. Stworzyła autorski program leczenia, a potem założyła fundację Dobra Wioska. - Widać efekty, szczególnie w przypadku dzieci z autyzmem - mówi Dąbrowska.

Ale nie tylko. Jak przyznaje Dąbrowska w "Konturówce" ultradźwięki, przy pomocy których komunikują się delfiny, znakomicie działają na problemy neurologiczne nawet u osób dorosłych. - Są naturalnym sonarem, a ich wpływ na komórki w mózgu jest niezwykły - opowiada gość Czwórki. - Poza tym delfiny mają w sobie wspaniały, pozytywny  ładunek energii, kojarzą się ludziom z czymś optymistycznym, spontanicznym, z radością życia. Już sam widok tych zwierząt, które mają naturalny, anatomiczny uśmiech, sprawia, że sami czujemy się lepiej.

Jak przyznaje Dąbrowska, nie wszystkie delfiny lubią ludzi. - Tylko te, urodzone w ośrodkach, a nie w naturalnym środowisku - przyznaje psychoterapeutka. - Ale one nie znają innego świata, a do dzieci, które na co dzień spotykają, przyzwyczajają się.

(kd)

Czytaj także

Można schudnąć przy pomocy... chirurga

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 18:55
W poniedziałkowych "Czterech porach roku" coś dla tych, którzy chcą pozbyć się puszystej sylwetki, a zwykła dieta i ruch nie przynoszą efektu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat może być spełnieniem pasji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 13:00
5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. To święto wielomilionowej grupy ludzi z całego świata, które decydują się część swojego wolnego czasu poświęcić pomagając innym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wychować psa? Koncentrować się na tym, co robi dobrze

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 10:00
Dogs Trust to największa brytyjska, pozarządowa organizacja, zajmująca się pomocą psom i wychowaniem ich w Wielkiej Brytanii. Jak przyznaje Marta Kurpińska, Polka, pracująca w jednym z tamtejszych ośrodków, podczas szkolenia czworonoga warto skupiać się na tym, co robi dobrze, zamiast karać go za błędy.
rozwiń zwiń