Na starość lepiej pamiętamy odległe wydarzenia - dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 16:00
Okazuje się, że odległe wspomnienia utrwalają się w naszych głowach lepiej. Na starość lepiej pamiętamy więc wydarzenia z okresu młodości i te z ostatniego roku.
Audio
  • Dlaczego na starość lepiej pamiętamy odległe wydarzenia? (Czwórka/W cztery oczy)
Na starość lepiej pamiętamy odległe wydarzenia - dlaczego?
Foto: Glow Images/East News

- Badania pokazują, że najlepiej pamiętamy zdarzenia, które przeżyliśmy w ciągu ostatniego roku, czy też dwóch lat. Mówimy o efekcie względnej świeżości - mówi Małgorzata Godlewska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Istnieje też zjawisko reminiscencji, dzieki któremu dosyć dobrze pamiętamy doświadczenia, które przytrafiały nam się, kiedy mieliśmy pomiędzy 10, a 30 lat.

Czytaj także: Fitness mózgu: jak poprawić swoja pamięć?<<<

A dlaczego na starość łatwiej jest nam przypomnieć sobie okres z młodości niż to, co robiliśmy jako dojrzali ludzie? Według ekspertki, w tym czasie wydarzyło się wiele "pierwszych razy". Na przykład pierwsza miłość, ważny egzamin, narodziny dziecka, czy ślub. - To dużo znaczących zdarzeń, które są dokładnie datowane. W późniejszych latach ludzie żyją w sposób ustabilizowany, mniej się dzieje w ich życiu - przekonuje Godlewska.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całego materiału Kasi Węsierskiej z audycji "W cztery oczy".

bc/kd

Czytaj także

Nie lekceważmy kłopotów ze snem

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 13:24
Blisko 40 procent Polaków narzeka na kłopoty ze spaniem. Problemu nie należy lekceważyć, bo przewlekłe zaburzenia mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym tak naprawdę jest odpoczynek?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 13:17
Majówka to doskonały czas, żeby odsapnąć, zwolnić tempo życia i po prostu odpocząć. Sposobów na to jest wiele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całuj się na zdrowie!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 15:30
W Światowy Dzień Pocałunku sprawdzamy co, oprócz wyrażania miłości, oznacza ten gest i gdzie można się bezkarnie całować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja - choroba, z którą wciąż boimy się zmierzyć

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 09:00
O depresji mówi się coraz więcej, ale wciąż za mało - przekonuje w Czwórce Anna Zielińska, psychiatra ze Stowarzyszenia "Aktywnie przeciwko depresji". - Mówimy o innych chorobach i swoim prywatnym życiu, więc dlaczego nie mielibyśmy mówić o tym schorzeniu?
rozwiń zwiń