Czym tak naprawdę jest odpoczynek?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 13:17
Majówka to doskonały czas, żeby odsapnąć, zwolnić tempo życia i po prostu odpocząć. Sposobów na to jest wiele.
Audio
  • W jaki sposób mózg odpowiada u ludzi za proces odpoczynku i regeneracji? (Czwórka/Hyde Park)
Mózg człowieka
Mózg człowiekaFoto: Glow Images

Dla części z nas relaks i pełne wytchnienie to godziny spędzone przed telewizorem. Inni wybierają książki. Równie liczne grono stawia na aktywność fizyczną, która ich zdaniem najbardziej nam pomaga, bo za sprawą wysiłku zapominamy o problemach dnia codziennego.
Co na to nasz najważniejszy rząd - mózg? - Odpoczynek i regeneracja mózgu znaczy tyle, że wykonuje on pewne wewnętrzne procesy, zupełnie nieświadome, które mają na celu przywrócenie organizmu do stanu pełnej używalności - mówi w "Hyde Parku" Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego w Warszawie. - To jest takie zresetowanie, uporządkowanie. W naszym potocznym rozumieniu odpoczynkiem jest czas, gdy nie wkładamy siły fizycznej, ani nie angażujemy mentalnie w jakiekolwiek zajęcia - objaśnia gość Czwórki.

Odpoczynek
Odpoczynek mózgu to podstawa naszego funkcjonowania, foto: sxc.hu

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja u zwierząt. - One mają pewną cykliczność, która najczęściej wynika z rytmu okołodobowego, czyli z tego jak nasza planeta kręci się wokół własnej osi. Zwierzęta dostosowują rytm do swoich potrzeb - kiedy jest jasno, bezpiecznie, wychodzą zdobywać pożywienie, po czym następuje okres odpoczynku. Jest on konieczny, by zebrać energię na następny okres aktywności. Następuje również okres magazynowania tej energii, to ważny proces - opowiada Boguszewski.
Pewnym paradoksem jest to, że stawiając na aktywny odpoczynek, angażujemy się całkowicie, tracimy energię, co teoretycznie staje na przeszkodzie tego wspomnianego wcześniej zresetowania. Więc jak to jest? Odpowiedź jest banalna - potrzebujemy dobrze się odżywiać i jak najwięcej spać, bo to najlepsza regeneracja. - Kiedy śpimy zużywamy tej energii trochę mniej, chociaż jest to oczywiście uzależnione od jakości snu i jego faz. Sen stanowi jednak podstawę. Jednocześnie odpoczywamy i nabieramy sił na kolejny dzień - kończy ekspert.
(ac/bch)

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mowa jest częścią naszej osobowości

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 13:00
6 marca obchodzimy Europejski Dzień Logopedii. To właściwy moment, aby zwrócić uwagę na to, jak się wypowiadamy i czy robimy to w sposób w pełni zrozumiały dla naszych rozmówców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie lekceważmy kłopotów ze snem

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 13:24
Blisko 40 procent Polaków narzeka na kłopoty ze spaniem. Problemu nie należy lekceważyć, bo przewlekłe zaburzenia mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.
rozwiń zwiń