X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kto wymyślił zasady gry w piłkę nożną?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 13:15
Piłka nożna wypełnia czas wolny wielu osób. Niektórzy grają, większość ogląda, wszyscy bez wyjątku zaś są specami od reguł tej gry. Niewielu zaś wie, kto je wymyślił.
Audio
  • Kto wymyślił zasady gry w piłkę nożną? (Czwórka/W cztery oczy)
Kto wymyślił zasady gry w piłkę nożną?
Foto: Glow Images/East News

Do bycia autorem zasad gry w piłkę nożną, stoi kolejka chętnych. Chińczycy i Japończycy uważają, że to ich należy uznać za prawdziwych twórców tej dyscypliny. Włosi podobne rozgrywki mieli już w średniowiecznej Florencji, a najstarsze znane na świecie boisko istnieje w miejscowości Chichen Itza na Jukatanie, w Meksyku. Mimo to najwięcej znawców wskazuje na Anglików, jako twórców zasad gry w piłkę nożną.

- To Anglicy wymyślili zasady. Pierwsze reguły nazwały się "Zasadami Cambridge", bo powstały przy uczelni w tym miasteczku w 1848 roku - mówi Stefan Szczepłek, dziennikarz sportowy "Rzeczpospolitej". - Ważniejsze jest jednak to, co wydarzyło się w 1863 roku - wtedy Anglicy utworzyli pierwszy Krajowy Związek Piłkarski w Londynie - najstarszą na świecie organizację tego typu. Ten związek opracował pierwse zasady gry, które do dziś się nie zminiły.

Czytaj także: Jan Tomaszewski: recycling przydaje się także w piłce nożnej

Czasem do regulaminu gry w piłkę nożną dołączane są nowe punkty, o których decydują przedstawiciele FIFA i International Board. - International Board to teoretycznie niezależny od FIFA organ, który powstał w XIX wieku i składa się z działaczy czterech federacji brytyjskich: angielskiej, szkockiej, walijskiej i irlandzkiej.

(pj, ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warsaw Sirens: futbol amerykański to sport, w którym możemy się "wyżyć"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 10:00
Warsaw Sirens to pierwsza i jak na razie jedyna kobieca drużyna futbolu amerykańskiego w Polsce. Choć wielu sport ten kojarzy się z "testosteronem, biegającym po boisku", Warszawskie Syrenki Maria Brzyzek i Aleksandra Łukasiewicz przekonują, że kobiety spisują się w nim równie dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Kubot: od zawsze rozpierała mnie energia

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 12:00
Łukasz Kubot, jeden z najbardziej znanych polskich tenisistów wspomina, że uprawiać ten sport zaczął właściwie przypadkiem. - Do szkółki piłkarskiej przyjmowano dzieci od 10. roku życia, a ze mną coś trzeba było zrobić wcześniej. Dostałem więc rakietę - opowiada w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy osiągają sukcesy w mało popularnych sportach

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 15:00
Jeśli ktoś myślał, że Polacy w sporcie nie osiągają sukcesów, to zapewniamy, że był w błędzie. Okazuje się, że są dyscypliny sportowe, w których nasi rodacy są najlepsi.
rozwiń zwiń