Polacy osiągają sukcesy w mało popularnych sportach

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 15:00
Jeśli ktoś myślał, że Polacy w sporcie nie osiągają sukcesów, to zapewniamy, że był w błędzie. Okazuje się, że są dyscypliny sportowe, w których nasi rodacy są najlepsi.
Audio
  • Dziennikarz sportowy Czwórki, Łukasz Adamczyk mówi o osiągnięciach Polaków w niepopularnych dyscyplinach sportowych (Czwórka/W cztery oczy)
  • 23. sierpnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się memoriał Kamili Skolimowskiej. Posłuchaj, którzy sportowcy będą próbowali pobić swoje życiowe rekordy podczas tego spotkania (Czwórka/W cztery oczy)
  • Sonda: jakie są Wasze rekordy? (Czwórka/W cztery oczy)
Szybowiec DG-800 w locie
Szybowiec DG-800 w locieFoto: DG Flugzeugbau/Wikimedia Commons

- Szybownictwo to od lat sport, w którym polskie nazwiska pojawiają się bardzo często. Gdy zagraniczni zawodnicy je słyszą, to wiedzą, że z nami trzeba się liczyć i na naszych maszynach warto szybować - mówi Łukasz Adamczyk, dziennikarz sportowy Czwórki. - Nie jeden mistrz świata korzystał z szybowców polskiej konstrukcji. Do nich zalicza się, przede wszystkim Sebastian Kawa wygrywający międzynarodowe zawody już od wielu lat w różnych klasach. Na swoim koncie Kawa ma 7 takich tytułów. Obok niego w jednym rzędzie ustawić można też innych znakomitych pilotów. Karol Staryszak na tegorocznych mistrzostwach świata w Polsce też wygrał, ale w klasie 18-sto metrowej szybowców. Kawa był najlepszy w 15-sto metrowej.

Zobacz też: Jesteśmy potęgą podniebnych przestworzy<<<

Szybownictwo nie jest jedynym sportem, w której królują nasi rodacy. Ekspert Czwórki dodaje, że w tym miesiącu we freestyle footbolu mistrzowstwo świata zdobył Adrian Franc, a rok temu z tego tytułu cieszył się Szymon Skalski. Jest to dyscyplina, w której zawodnicy wykonują triki piłką nożną. - Można robić z nią wszystko używając także rąk. W pewnym sensie przypomina to klasyczny futbol. Jednak przydaje się tu lepsza kondycja - wyjaśnia Łukasz Adamczyk.

Czytaj także: Kolarstwo z napędem na cztery łapy<<<

Okazuje się również, że w psich zaprzęgach także mamy swojego mistrza świata i medalistę mistrzostw Europy. - Igor Tracz startował już w wielu miejscach na Ziemi. Przy okazji osiągania dobrych wyników, inni zawodnicy dowiadywali się, że jest taki kraj jak Polska. Nauczyli się nawet wskazywać ją na mapie - tłumaczy dziennikarz sportowy i dodaje: - Ze śniegiem różnie u nas bywa. Dlatego Tracz startuje też w bikejoringu, czyli zamiast sań zawodnik korzysta z roweru, który ciągnie pies.

Podczas audycji "W cztery oczy" rozmawaliśmy również o 5. Warszawskim Memoriale Kamili Skolimowskiej, w którym weźmie udział trzykrotny mistrz olimpijski z Pekinu - Usain Bolt. Zapraszamy do wysłuchania materiałów audio.

bc/kul

Czytaj także

Czym jest prawdziwy doping?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 16:00
Odpowiedzi na to pytanie szukamy w audycji "Na cztery ręce". Pretekstem do rozmowy jest oczywiście sprawa Lance'a Armstronga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz kryzys? Zagraj w ping ponga!

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 14:23
W Polsce ten sport uprawia regularnie już ponad 100 tysięcy osób! Grają w niego właściwie przedstawiciele wszystkich grup wiekowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport to produkt. Nauczmy się go sprzedawać

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 10:40
Co roku poznajemy najlepszych polskich sportowców, ale niewiele wiemy o samym sportowym biznesie. Mają to zmienić The Champ Awards, czyli wyróżnienia przyznawane w konkursie polskich kampanii sportowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy woda może nam zaszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 16:00
Polskie powiedzenie głosi, że "dobra woda zdrowia doda". Okazuje się jednak, iż wypita w nadmiarze może nam poważnie zaszkodzić.
rozwiń zwiń