Elektryczne cytryny na XVI Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 12:40
Przygotowania do Pikniku na finiszu... Tymczasem Koło Naukowe Ogrodników SGGW pokazało w Czwórce, jakie są alternatywne, a w dodatku ekologiczne, sposoby na doładowanie komórki.
Audio
  • Asia Papakul i Kamil Grzegorzewski zapraszają do namiotu Koła Naukowego Ogrodników SGGW

12 maja rusza XVI Piknik Naukowy, zorganizowany przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie. Nie zabraknie tam przedstawicieli warszawskich uczelni. Do czwórkowego studia Kamil Jasieński zaprosił Asię Papakul i Kamila Grzegorzewskiego z Koła Naukowego Ogrodników SGGW.

Goście przybyli z koszem warzyw, ale wcale nie zamierzali ich skonsumować. Przynieśli ze sobą również skalę świetlną i woltomierz. Po co? - Będziemy za pomocą tych urządzeń mierzyć i porównywać napięcie w różnych owocach i warzywach - wyjaśniła Asia Papakul. - Ono przekłada się na energię elektryczną, którą wytwarzają.

- W cytrynę wbijamy 2 gwoździki: jeden ocynkowany i jeden miedziany. To są nasze ogniwa. Za pomocą krokodylków przyczepiamy do gwoździków skalę świetlną. Na skali diodowej świeci się 5 diod. To bardzo wysoki wynik! - oceniła. Jak się okazuje, dwie cytryny mają napięcie porównywalne do baterii "paluszków". Ale mają dużo mniejszą pojemność, więc nie możemy ich używać do zasilania.

Na Pikniku Koło Ogrodników pokaże jednak, jak można naładować telefon cytrynami. A może lepszą "baterią" okaże się ogórek lub ziemniak?

Jeśli ktoś lubi zielone warzywa - pełne energii - to obowiązkowo musi odwiedzić namiot Koła Naukowego Ogrodników SGGW (nr 128). - Tam będzie można sprawdzić, skąd u marynarza Popeya tyle siły - żartuje Kamil Grzegorzewski.

Jakie jeszcze atrakcje przygotowuje Koło Ogrodników dowiesz się słuchając audycji "W cztery oczy" lub oglądając załączone nagranie wideo.

(pj)

Czytaj także

Ogrodnicy pokażą się na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 15:36
W sobotę 12 maja w warszawskim Parku Marszałka Rydza Śmigłego spotkać będzie można przedstawicieli najróżniejszych dziedzin i profesji. Swoje stoisko przygotuje m.in. Koło Naukowe Ogrodników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: miejsce, w którym energia zamienia się w materię

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 09:00
Wielki naukowy happening odbędzie się już w najbliższą sobotę w parku im. Rydza-Śmigłego w Warszawie. – Ta impreza to jest fontanna entuzjazmu – mówi dyrektor imprezy dr hab. Konrad Bajer w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mrówki to fascynujący obiekt badań

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 07:30
Podczas 16. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w jednym z namiotów będzie można podziwiać fascynujący świat mrówek, a także dowiedzieć się, jakie badania związane z zachowaniami tych owadów prowadzą polscy naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
rozwiń zwiń