Zwierzę prawdę Ci powie

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 11:00
To, że zwierzęta nie mówią ludzkim głosem nie oznacza, że się z nami nie komunikują. Jak? Sprawdziliśmy, które zwierzęta i w jaki sposób do nas "przemawiają", oraz co tak naprawdę próbują nam przekazać.
Audio
  • Zwierzęta mówią do nas nie tylko od święta. W jaki sposób?

Zwierzęta, które przecież nie mówią ludzkim głosem i tak próbują się z nami komunikować. Nierzadko robią to bardzo skutecznie, trzeba tylko nauczyć się odpowienio ich "słuchać".

- Zwierzęta mówią do nas swoimi gestami, całą mową ciała, czyli na prykład ogonem,  czy sierścią - mówi behawiorystka, zoopsycholog Katarzyna Kucharska. 

Zdaniem ekspertki, by odczytać właściwie komunikat, wysyłany przez naszego pupila, należy połączyć sygnały, które wysyła, w jedną całość.

– Na przykład, jeśli pies jest zestresowany jakąś sytuacją, odwraca głowę – tłumaczy Kucharska. – Ziewanie, wbrew pozrom, to także sygnał wysyłany w sytuacjach napięcia, stresu, ale tym razem "uspokajający".

Należy więc słuchać swojego czworonożnego przyjaciela nie tylko uszami i nauczyć się rozumieć to, co chce nam przekazać w ciągu całego roku, a nie tylko w okresie świątecznym.

/

Dowiedz się więcej m.in. o tym jak jeszcze nasi przyjaciele mniejsi próbują się z nami komunikować i czy są gatunki, które jednak możemy nauczyć ludzkiego języka.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji " W cztery oczy ", po kliknięciu w załączony plik dźwiękowy. 

(kd)

Zobacz więcej na temat: Boże Narodzenie Czwórka

Czytaj także

Okienko Życia daje szansę niechcianym zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 13:00
– Pomyślałem, że trzeba stworzyć alternatywę pomiędzy brutalnymi porzuceniami zwierząt w lesie a z drugiej strony pomiędzy schroniskami, które są przepełnione – mówił Tom Justyniarski, pomysłodawca stworzenia Okienka Życia dla Zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą nami rządzić koty?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 09:00
Do obsadzenia w kocim rządzie jest teka premiera, Ministra Drzemki, Ministra ds. Szkolnictwa i Demolki, oraz na przykład Ministra ds. Umiarkowanej Rekreacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A może... na rybkę?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 13:21
Językoznawca Agata Hącia kolejny raz została zasypana pytaniami od słuchaczy Czwórki. Sprawdźcie, skąd się wzięło określenie "na rybkę", czy w języku polskim są reguły, od których nie ma wyjątku i skąd się wzięły nazwy liter.
rozwiń zwiń