Zofia Czerwińska: "Rejs"od początku był kręcony pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 12:50
- Gdzie mielizna, tam i my. Takiego mieliśmy kapitana - śmieje się Zofia Czerwińska. - Aż bałam się pomyśleć do czego to wszystko może doprowadzić. A tu proszę taka niespodzianka. Aktorka znalazła się w obsadzie "Rejsu" - kultowego obrazu Marka Piwowskiego, choć jej nazwisko nie zostało wymienione w czołówce.
Audio
  • Aktorka Zofia Czerwińska wspomina pracę na planie "Rejsu" (Czwórka/W cztery oczy)
Kadr z filmu Rejs, reż. Marek Piwowski
Kadr z filmu "Rejs", reż. Marek PiwowskiFoto: PAP/CAF

W październiku miną 44 lata od premiery obrazu, który z rejsu po Wiśle uczynił metaforę PRL. W "Rejsie", obok Stanisława Tyma, Zdzisława Maklakiewicza i Jana Jan Himilsbacha występuje wielu amatorów - naturszczyków, a akcja filmu dzieje się na pokładzie statku "Neptun".

Czytaj także: Wielka improwizacja, czyli co działo się podczas kręcenia filmu "Rejs" >>>

- Po tym jak podpisałam umowę na 30 dni aktorskich, dowiedziałam się, że od razu wypływamy. Na dodatek z Gdańska, czyli od początku było wiadomo, że płyniemy pod prąd - wspomina Zofia Czerwińska . - I tak też to wyglądało cały czas...

Mimo chaosu i improwizacji Piwowskiemu udało się stworzyć obraz, który do dziś intryguje formą oraz treścią. Cytaty z "Rejsu" na stałe weszły do codziennego słownika. Film zajął także I miejsce w rankingu tygodnika "Polityka" - "Najciekawsze filmy polskie XX wieku".

W pierwszej wersji, ze zgromadzonych 3 godzin materiału, cenzura pozostawiła zaledwie 59 minut. Dostępny obecnie w sieci film jest już nieco dłuży. Trwa ponad godzinę.
(kul/pj)

Czytaj także

Anna Kazejak: największą satysfakcję sprawia mi dobrze zrobiony film

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 10:00
Dała się poznać jako uczestniczka filmowego projektu "Oda do radości", jej pełnometrażowy debiut "Skrzydlate świnie" ubiegał się m.in. o Złote Lwy, zaś najnowszy film Anny Kazejak, "Obietnica", powalczy na Berlinale.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Skonieczny: "Hardkor Disko" jest mój w każdym kadrze

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 08:00
- Nie studiowałem reżyserii i jestem z tego dumny - mówi Krzysztof Skonieczny - utytułowany twórca teledysków, który właśnie debiutuje na dużym ekranie pełnometrażową fabułą "Hardkor Disko".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokolenie 89' - film o młodości, nie o generacji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 13:20
- Jestem dumny z młodych ludzi - mówi Paweł Jóźwiak-Rodan, który razem z internautami zrobił film "Moje 89 Pokolenie" o młodzieży wychowanej w wolnej Polsce.
rozwiń zwiń