Jak sobie poradzić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 17:45
Stres na spotkaniach o pracę i trudne chwile już w niej mogą powodować wypalenie i owocować bardzo trudnymi chwilami. Warto wiedzieć, jak sobie z tym radzić.
Audio
  • Praca nad sobą to podstawa, by radzić sobie ze stresem (Czwórka/4 do 4)
Rozmowa o pracę
Rozmowa o pracęFoto: Glow Images

- To co najczęściej na nas negatywnie wpływa to atmosfera w pracy, na przykład zbyt silna rywalizacja, ale też nasze relacje z przełożonymi - mówi w "4 do 4" psycholog Justyna Glińska. - Dodać możemy to jak jesteśmy nagradzani, doceniani za naszą pracę. Jeśli atmosfera jest napięta i nieprzyjemna, może być skutkiem wypalenia zawodowego.
Pracodawcy często już na spotkaniach z kandydatach badają, czy są oni odporni na stresujące sytuacje. Siłą rzeczy rozmowa kwalifikacyjna jest właśnie takim trudnym momentem, gdy przeżywamy ogromne napięcie.
- Najbardziej skutecznym sposobem walki ze stresem jest umiejętność rozpoznania jego źródła. To jest coś, nad czym warto pracować przez całe swoje życie. Gdy będziemy już wiedzieli, co nas stresuje, o wiele łatwiej szukać sposobu walki z tym, o ile oczywiście są to czynniki wewnętrzne. Czasem najlepszym wyjściem jest po prostu chwila odpoczynku, spacer, rozmowa - dodaje Glińska.
Wydaje się, że gdy już posiądziemy takie umiejętności, świat stanie przed nami otworem. A jeśli nie cały świat to przynajmniej nowa praca.
(ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca psychologia

Czytaj także

Polak pracuje długo, ale nieefektywnie. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 19:00
Coraz częściej tydzień pracy ma, zamiast 5, 7 dni, a nasza "dniówka" już nie trwa 8 godzin, tylko czasami zbliża się nawet do 12. Co zrobić, żeby to zmienić i jak najlepiej wykorzystać spędzony w firmie czas - sprawdziliśmy to w "Hyde Parku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie myl pracoholizmu z pracowitością. Uzależnienie od pracy trzeba leczyć

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 10:30
Są psychologowie, którzy twierdzą, że żeby zachować w życiu równowagę należy 8 godzin pracować, 8 bawić się i 8 przesypiać. Żyjemy jednak w czasach, kiedy zasada "złotego środka" jest właściwie nie do zastosowania, a badania pokazują, że pracoholizm to już nie przejściowy problem, lecz prawdziwe uzależnienie, które trzeba leczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz lepiej na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 16:57
Specjalistyczne prognozy mówią, że wzrasta liczba pracodawców planujących zatrudnianie nowych pracowników. Pierwszy kwartał 2014 roku zapowiada się kolorowo, a później ma być jeszcze lepiej.
rozwiń zwiń