Chcesz być jak detektyw Rutkowski? Teraz będzie łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 13:00
Właśnie wchodzą w życie zmiany dotyczące sześciu zawodów, m.in. taksówkarzy, pilotów wycieczek i prawników. Osobom, chcącym znaleźć zatrudnienie w tych profesjach, będzie teraz łatwiej.
Audio
  • Do jakich zawodów dostęp od tego roku jest łatwiejszy? (Czwórka/4 do 4)
  • Na pracowników jakich branż jest zapotrzebowanie na rynku pracy? (Czwórka/4 do 4)
Detektyw Krzysztof Rutkowski
Detektyw Krzysztof RutkowskiFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W ubiegłym roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów, a zmiany te weszły w życie 1 stycznia 2014 r. Do zawodów, które zostały w ten sposób "uwolnione" należą m.in. te prawnicze. - W naszym kraju mieliśmy dotychczas zbyt wiele regulacji, dotyczących wykonywania określonych profesji - tłumaczy Michał Filipkiewicz, portal Praca.pl.

W myśl nowych przepisów łatwiejszy dostęp mamy do zawodu m.in. taksówkarza, pracownik obrotu nieruchomościami, przewodnika turystycznego i detektywa. - W tych przypadkach nie trzeba już zdawać żadnych egzaminów, wystarczy odbycie odpowiednich szkoleń - mówi ekspert.

Jednak zdaniem Zbigniewa Białka z Deprartamentu Strategii i Deregulacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, największy wpływ na rynek pracy będzie miało uwolnienie zawodów przewodnika turystycznego, pośrednika nieruchomości i taksówkarza. - Dotychczas znalezienie takiej pracy było bardzo trudne. Konieczne były szkolenia, i zdawanie egzaminu. Teraz wystarczy wpisać się do rejestru działalności gospodarczej - mówi ekspert. - Liczymy na to, że tego sposobu zarobkowania podejmą się młodzi ludzie.

Jak dodaje Filipkiewicz, chodzi także o graniczenie tzw. szarej strefy. - Część osób nie mając odpowiednich kursów, wykonywała daną pracę nielegalnie - mówi ekspert.

(kd)

 

Jednak nie wszystkim podobają się wprowadzone zmiany. – Szczególnie przedstawiciele zawodów, których zmiany dotyczą, zarzucają ustawodawcy, że obecne regulacje doprowadzą do spadku jakości świadczonych usług – mówi Filipkiewicz. – To nie do końca prawda, ponieważ to akurat bardzo szybko zweryfikują sami klienci.

 

Na pracowników jakich branż jest zapotrzebowanie na rynku pracy? (Czwórka/4 do 4)

 

Które zawody zostały uwolnione w tym roku i jak to zmieni rynek pracy? (Czwórka/4 do 4)

Czytaj także

Najbardziej niewdzięczna praca na świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 12:21
Jak to jest być konsultantem telefonicznym albo sprzedawcą w sklepie - dowiemy się już w czwartkowe popołudnie w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotnicy i sprzątaczki poszukiwani

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 16:31
Jak wynika z badań CBOS najbardziej cenimy pracę strażaków, profesorów uczelni wyższych, a także… robotników. To zmiana, bo w ostatnich latach zawód ten zamykał stawkę.
rozwiń zwiń