Jak wygrywa się rankingi na najlepszą szkołę?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 15:00
- Robiąc takie zestawienia bierze się pod uwagę zarówno sukcesy olimpijskie uczniów, jak i ich wyniki na egzaminach maturalnych - mówi Arkadiusz Stańczyk, dyrektor Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu.
Audio
  • Anna Wdowińska-Sawicka o wynikach rankingu miesięcznika "Perspektywy" na najlepszą szkołę ponadgimnazjalną w Polsce (Czwórka/4 do 4)
  • Jak wygrywa się rankingi na najlepsza szkołę? - materiał Anny Depczyńskiej (Czwórka/4 do 4)
Nauczyciele będą protestować i manifestować
Nauczyciele będą protestować i manifestować Foto: Glow Images/East News

Liceum Akademickie, utworzone przy toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i Technikum Zawodowe w Nowym Sączu to najlepsze szkoły ponadgimnazjalne w ostatnim rankingu "Perspektyw".

- Główne kryteria, którymi się kierowaliśmy, to wyniki matur w zakresie przedmiotów podstawowych, potem wyniki w zakresie przedmiotów dodatkowych. Trzecie kryterium to zwycięstwa w olimpiadach. - mówi Jan Łaszczyk, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. - Niezbywalnym warunkiem sukcesu jest motywacja uczniów. Na dobre wyniki w nauce zaczyna się także tworzyć moda, a to też jest ważne.

Jak przyznaje Anna Wdowińska-Sawicka z miesięcznika "Perspektywy", są szkoły, które można nazwać "klasą samą w sobie". - Większość z nich w kolejnych latach zamienia się tylko miejscami w czołówce rankingu - przyznaje gość "4 do 4". - W przypadku szkół, które debiutują w rankingu jest moment niedowierzania. Tymczasem wyniki są twarde. Jeśli sami jesteśmy zaskoczeni tym, co nam "wychodzi w wyliczeniach", raz jeszcze analizujemy wszystkie punkty.

W rankingach najlepszych szkół w Polsce, jak mówi Wdowińska-Sawicka, pojawia się także coraz więcej placówek z małych miejscowości.

(kd/pj)

Czytaj także

Czy prace domowe są uczniom potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 15:44
Czy prace domowe zabijają dzieciństwo? O tym podyskutujemy we wtorkowej audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w edukacji najmłodszych, proponowane przez MEN

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 14:40
Nowa minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska ogłosiła pierwsze zmiany, które mają dotyczyć najmłodszych , 6-letnich uczniów. Ich zajęcia będą ciągłe, a nie podzielone na 45-minutowe odcinki. Zatrudnione zostaną także tzw. osoby wspomagające.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi nie chcą pracować za darmo

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 15:40
Ruszyła kampania "Nie robię tego za darmo", której inicjatorzy chcą zwrócić uwagę na problem bardzo złego traktowania młodych ludzi podczas praktyk i staży. Brak pensji za wykonywaną pracę nazywają wprost niewolnictwem XXI wieku.
rozwiń zwiń