Obczaj te słowa - totalna masakra

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 16:00
Zdarza się, że ktoś do nas coś mówi, i mimo że słyszymy, że to język polski, wcale nie rozumiemy, o co chodzi. "Obczaj", "gratsy", "sorewicz", "elo", czy "masakra" rozgościły się w naszej mowie, ale czy na długo?
Audio
  • Profesor Anna Nasiłowska i Marek Horodniczy opowiadają o współczesnych zmianach języka polskiego (Czwórka/4 do 4)
Anna Nasiłowska, Marek Horodniczy i Krzysztof Grzybowski
Anna Nasiłowska, Marek Horodniczy i Krzysztof GrzybowskiFoto: Wojciech Kusiński

Nowych słów, a raczej tworów słownych, najczęściej używają młodzi Polacy. Nie jest jednak tak, że każdy z nich rozumie wszystkie neologizmy. - Zwroty grzecznościowe używane przez ludzi młodych mają charakter nietrwały , pojawiają się i znikają - mówi profesor Małgorzata Marcjanik, językoznawca. - Są całe serie zwrotów grzecznościowych tworzonych od jednego słowa. Np. od słowa "hej" tworzone są: hejka, heja, hejo, hejoł, hejos, hejunia, hela itd.

Część z nowopowstałych słów zniknie, inne zadomowią się na dobre. - Ze słów, które przetrwały próbę czasu, należy wymienić "bekę", która funkcjonuje jako opis sytuacji, w której robimy sobie z czegoś żarty - mówi Bartek Chaciński, dziennikarz, autor m.in. "Totalnego słownika najmłodszej polszczyzny". - Dużo słów w języku zostawia sfera internetowa, np. hejt, dziś używany dla odróżnienia od zwykłej nienawiści, określa nienawiść na pokaz - wyjaśnia.
Nie bez znaczenia dla rozwoju mowy są serwisy społecznościowe, a także komunikacja sms-owa. Słowa "lajkować" czy "szerować" wyszły właśnie z tej strefy. Profesor Anna Nasiłowska, pisarka, poetka, Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk wyróżnia w nowej mowie słowa z naleciałościami z języka angielskiego czy gwary.

Marek Horodniczy zwraca uwagę na ciekawy projekt Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych", skierowaną do młodych akcję związaną z językiem polskim. Kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny to podstawowe cele tej kampanii.

Skąd jednak biorą się nowe słowa, w jaki sposób stają się popularne? - Gdy druk przestaje pełnić rolę centralną w komunikacji, a przejmują ją telefony, sms-y, internet przestają działać regulatory założone na język, wiążące się z korektą stylistyczną - mówi Anna Nasiłowska.

(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka język polski KULTURA
Czytaj także

Jak sprawić, by język polski nie był "mglisty"?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 09:00
Specjaliści z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego sprawdzają, czy da się uprościć język polski. Chodzi o to, by przekazy informacyjne były treściwe i zrozumiałe, a urzędowe formularze nie przerażały swą zawiłością przeciętnego Kowalskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Słowa, których nie znasz

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 12:00
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji, wraz z językoznawcą Agatą Hącią, zapraszamy was do Gabinetu Słów Osobliwych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język polski rządzi naszymi emocjami

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 14:00
W powszechnej opinii pojęcie "emocji" kojarzy się z miłością. Ale wachlarz jest przecież bardzo szeroki, a psychologia mówi także o uczuciach, afektach. - Nasz język udowadnia nam, że często emocje nami rządzą - mówi w Czwórce Agata Hącia, językoznawca.
rozwiń zwiń