Pies w wielkim mieście. Problem goni problem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:00
Jednym z polskich miast, w których właścicielom psów nie wolno spacerować ze swoimi pupilami w niektórych miejscach, jest Lublin. Właściciele czworonogów protestują, a eksperci podkreślają, że przestrzeń publiczna powinna być dostępna dla wszystkich.
Audio
  • Rozmowa z Agnieszką Nojszewską i Arturem Bolimowskim (Czwórka/4 do 4)
  • Czy niektóre miejsca w miastach powinny być niedostępne dla czworonogów? - sonda (Czwórka/4 do 4)
Pies w wielkim mieście. Problem goni problem
Foto: Glow Images/East News

Zamknięto tam dla czworonogów wyremontowany niedawno za kilkanaście milionów złotych park miejski. - Psy też muszą się wybiegać, a innych, zielonych miejsc z dużą, otwartą przestrzenią, jest niewiele - mówi jedna z słuchaczek Czwórki. - Przestrzeń publiczna jest dla wszystkich - wtóruje jej koleżanka. Bartłomiej Bałaban ze społeczności "Lublin z psem" jest podobnego zdania. - Mieszkam z rodziną w ścisłym centrum miasta. Nie ma tam miejsc, w których można byłoby spacerować z psem w taki sposób, by zwierzę nie było sfrustrowane, a właściciel mógł odpocząć - mówi ekspert. - Po zamknięciu tego parku zostały nam chodniki i parkingi.

Czytaj także: Dlaczego warto adoptować starsze psy? "Ich miłość jest niesamowita" <<<

Jak przyznaje Agnieszka Nojszewska z akademii "Dobry pies", psy były w życiu ludzi, są i będą. Więc trzeba nauczyć się z nimi koegzystować w taki sposób, by wszyscy byli zadowoleni. - Nie możemy decydować o innych, a wyłącznie o sobie. Każdy ma prawo żyć tak, jak chce. Dlatego, jeśli ktoś marzy o tym, żeby mieć psa, nie wolno mu tego zabraniać - tłumaczy gość "4 do 4". - Poza tym, jeśli chcemy, by psy były spokojne i akceptowały się nawzajem, a także dzieci, rolkarzy i spacerowiczów, muszą mieć z nimi kontakt. A po to właśnie są parki miejskie.

Artur
Artur Bolimowski i Agnieszka Nojszewska w Czwórce/fot. W.Kusiński

Warto jednak pamiętać, co podkreśla Artur Bolimowski ze stowarzyszenia "Grunt to Warszawa", że to od nas, właścicieli zależy, jak będzie zachowywał się nasz pupil i czy spacerowanie z nim po miejskim parku będzie bezpieczne dla osób, które również się tam znajdą.

(kd/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka PSY zwierzęta

Czytaj także

Jak wychować psa? Koncentrować się na tym, co robi dobrze

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 10:00
Dogs Trust to największa brytyjska, pozarządowa organizacja, zajmująca się pomocą psom i wychowaniem ich w Wielkiej Brytanii. Jak przyznaje Marta Kurpińska, Polka, pracująca w jednym z tamtejszych ośrodków, podczas szkolenia czworonoga warto skupiać się na tym, co robi dobrze, zamiast karać go za błędy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy zwierzę traktowane jest jak rzecz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 12:00
Ludzie wyrzucają psy przez okna, bo te za głośno szczekają, głodzą konie, bo przecież "koń musi tylko ciągnąć pług", i podpalają koty, które "tak zabawnie uciekają". To wstrząsające historie. Choć wiele ostatnio takich opowieści, nie przestają one bulwersować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta to pełnoprawni członkowie rodziny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:15
- Wydaje mi się, że za jakiś czas nikogo nie będzie dziwił, szokował widok ubranego psa, czy też czworonoga towarzyszącego swoim właścicielom w restauracji - mówi Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna miesięcznika "Cztery łapy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animal studies nie uderzają w człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 16:55
Wiele zamieszania wywołała ostatnio zapowiedź konferencji "Zwierzęta i ich ludzie. Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu?" i związane z nia bezpośrednio animal studies. - W żadnym wypadku nie są to studia wymierzone jakkolwiek w człowieka, jego prawa - zaznacza zdecydowanie współorganizatorka konferencji Dorota Łagodzka.
rozwiń zwiń