Jak wychować psa? Koncentrować się na tym, co robi dobrze

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 10:00
Dogs Trust to największa brytyjska, pozarządowa organizacja, zajmująca się pomocą psom i wychowaniem ich w Wielkiej Brytanii. Jak przyznaje Marta Kurpińska, Polka, pracująca w jednym z tamtejszych ośrodków, podczas szkolenia czworonoga warto skupiać się na tym, co robi dobrze, zamiast karać go za błędy.
Audio
  • Jak działa Dogs Trust, jak najskuteczniej i bezstresowo wychować psa, dlaczego warto adoptować psy? - rozmowa z Marą Kurpińską (Czwórka/Konturówka)
Schroniska dla bezdomnych zwierząt nie muszą być dla nich piekłem
Schroniska dla bezdomnych zwierząt nie muszą być dla nich piekłemFoto: Glow Images/East News

Dogs Trust bardzo różni się od znanych nam z polskiego podwórka schronisk dla psów.  - To przede wszystkim ośrodek adopcyjny, do którego trafiają psy z różnymi problemami, ale i potencjałem - opowiada gość Czwórki. - Nasza praca polega na tym, by pomóc im rozwiązywać te problemy i nauczyć je umiejętności, przydatnych w codziennym życiu. A potem skutecznie wysłać je do adopcji.

Zajęcia zaczynają się rano, kończą późnym popołudniem. Na "papierkową robotę", albo siedzenie za biurkiem właściwie nie ma tam czasu. - To praca wieloetapowa: dbanie o warunki i wystrój psich mieszkań, tzw. keneli, zapewnienie im zabawek, odpowiedniej aktywności fizycznej, a także szkolenie - opowiada Kurpińska.

Tylko w Wielkiej Brytanii organizacja Dogs Trust prowadzi 18 ośrodków, a jej pracownicy, poza codziennymi obowiązkami, angażują się w szereg akcji, które mają pomóc w szerzeniu wiedzy na temat tego, jak dobrze i profesjonalnie opiekować się czworonogami.

Czytaj także: Miłość starszych psów jest niesamowita <<<

Jedną z metod wychowania psów, które poleca ekspertka jest tzw. "cklicker", polegający na tzw. pozytywnym wzmacnianiu. - Koncentrujemy się na tym, co pies robi dobrze, a ignorujemy to, co robi źle. Nie ma ciągłego strofowania, poprawiania. Dzięki temu zwierzę w naszym towarzystwie czuje się bezpiecznie, a my możemy skupić się na tym, co chcemy osiągnąć, a nie na tym, co akurat nam się nie udaje - tłumaczy gość "Konturówki". - Metoda ta jest zresztą skuteczna nie tylko przy szkoleniu psów, ale także wielu innych gatunków zwierząt.

Glow
Glow Images/East News

Jak przekonuje Kurpińska, jednym z bardzo trudnych aspektów psiej nauki, jest przygotowanie czworonoga do tego, by został… aktorem. - To specyficzny rodzaj szkolenia i bardzo duże wyzwanie zarówno dla jego trenera, jak i właściciela - mówi gość Czwórki. - Trzeba być przede wszystkim kreatywnym i elastycznym, a także umieć zmierzyć się z sytuacją, która dla psa jest zbyt trudna, a w filmie musi się pojawić i musi wyglądać dobrze.

Okazuje się, że zdobycie etatu w prestiżowej organizacji, jaką jest Dogs Trust, nie jest łatwe, a procedura aplikacyjna trwa bardzo długo. Ale warto podejmować takie wyzwania, bo to praca, która nigdy się nie nudzi i daje ogromną satysfakcję.

(kd/pj)

Czytaj także

Pomoc zwierzakom - odruch serca czy biznes dla cynicznych?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 14:56
Dla niektórych pomaganie bezdomnym zwierzętom to pasja, dla innych – biznes. Niestety dla wielu zwierzęta to… niepotrzebne obciążenie, którego najlepiej się pozbyć. – Nie ma możliwości zabijania zwierząt "na życzenie". To przestępstwo – mówi Piotr Jaworski, Inspektor Krajowy z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieskie życie. Czy nowe prawo coś zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 15:22
Posłowie z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt chcą zmian w ustawie o ochronie czworonogów. Planują m.in. wprowadzenie obowiązku chipowania psów, zakazanie występów zwierząt w cyrkach, trzymania psów na łańcuchach i hodowli zwierząt futerkowych. - Życie na łańcuchu to złe życie - mówi Katarzyna Biernacka ze Stowarzyszenia Empatia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat może być spełnieniem pasji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 13:00
5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. To święto wielomilionowej grupy ludzi z całego świata, które decydują się część swojego wolnego czasu poświęcić pomagając innym.
rozwiń zwiń