X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gdy zwierzę traktowane jest jak rzecz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 12:00
Ludzie wyrzucają psy przez okna, bo te za głośno szczekają, głodzą konie, bo przecież "koń musi tylko ciągnąć pług", i podpalają koty, które "tak zabawnie uciekają". To wstrząsające historie. Choć wiele ostatnio takich opowieści, nie przestają one bulwersować.
Audio
  • Warto przestrzegać praw zwierząt - rozmowa z Katarzyną Śliwą-Łobacz i Beatą Krupianik (czwórka/4 do 4)
  • Polacy nie szanują zwierząt? - materiał Anny Depczyńskiej (Czwórka/4 do 4)
Często zapominamy, że zwierzęta, podobnie jak my, mają uczucia
Często zapominamy, że zwierzęta, podobnie jak my, mają uczuciaFoto: Glow Images/East News

Mówi się: "powiedz mi, jak traktujesz zwierzęta, a powiem ci, jakim człowiekiem jesteś". Tymczasem informacje o bestialstwie w odniesieniu do czworonogów trafiają do mediów coraz częściej. Oburza w nich nie tyle sam czyn, co ciche przyzwolenie społeczne i pobłażliwe traktowanie bandytów przez wymiar sprawiedliwości. W Poznaniu po trzech latach procesu jeden z sądów uniewinnił właściciela psa od zarzutu znęcania się, ponieważ jego zachowanie "nie odbiegało od standardów na polskiej wsi". Inny sąd jednak - w Świdnicy - za próbę zabicia psa orzekł karę pół roku bezwzględnego pozbawienia wolności.

- Dla nas, obrońców zwierząt to zawsze będzie za mało, ale należy pamiętać, że wyrok ten i tak jest niecodzienny. To krok do przodu, a podawanie takich informacji do publicznej wiadomości za każdym razem przybliża nas do "cywilizacji" - tłumaczy Katarzyna Śliwa-Łobacz z Fundacji Mondo Cane i Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt . - Obowiązująca Ustawa o Ochronie Zwierząt daje jednak sędziom pewną dowolność.

Dlatego, jak sugeruje Śliwa-Łobacz w "4 do 4" , być może zamiast podnosić maksymalne kary za znęcanie się nad zwierzętami, warto zastanowić się, czy nie należałoby podnieść tych minimalnych, które wtedy pełniłyby rolę odstraszającą.

Czytaj także: Pies w wielkim mieście - problem goni problem <<<

fot.
fot. Glow Images/East News

Obowiązujące przepisy obejmują nie tylko psy i koty, ale też wszystkie pozostałe czworonogi, a także np. ryby. - Można byłoby je oczywiście udoskonalić, ale nie są złe - tłumaczy Renata Markowska z fundacji "Noga w łapę" - Teraz chodzi o to, by były one respektowane.

Tymczasem już dziś krakowscy Adwokaci Zwierząt prowadzą sprawę, dotyczącą niehumanitarnego traktowania karpi w okresie przedświątecznym. - System sądowniczy mamy taki, że końca nie widać - dodaje Markowska. - Chcemy jednak, by wszystkie aspekty zostały przez sąd szczegółowo zbadane.

Jak przyznaje Beata Krupianik z Fundacji "Karuna - Ludzie dla Zwierząt" , w Polsce panuje "znieczulica". - Każdy z nas powinien stanąć przed lustrem i sam sobie zadać pytanie: jakim jestem człowiekiem i co zrobiłbym, gdyby… - mówi gość Czwórki. - Zawsze patrzymy na innych ludzi, mówimy "niech ktoś coś zrobi". A to my jesteśmy tym "ktosiem". Trzeba zacząć od siebie.

(kd/mm)

Zobacz więcej na temat: Czwórka PSY zwierzęta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego warto adoptować starsze psy? "Ich miłość jest niesamowita"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 13:00
Miłośnicy czworonogów przekonują, że adopcja nawet siedmio-, bądź dziesięcioletniego psa może się powieść. – W kochających domach te psy przechodzą prawdziwą metamorfozę – mówią eksperci. – Dajmy im szansę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wychować psa? Koncentrować się na tym, co robi dobrze

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 10:00
Dogs Trust to największa brytyjska, pozarządowa organizacja, zajmująca się pomocą psom i wychowaniem ich w Wielkiej Brytanii. Jak przyznaje Marta Kurpińska, Polka, pracująca w jednym z tamtejszych ośrodków, podczas szkolenia czworonoga warto skupiać się na tym, co robi dobrze, zamiast karać go za błędy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Delfinoterapia to lek na całe zło

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 12:00
- Obcowanie z delfinami wspaniale działa przede wszystkim na ludzi z problemami neurologicznymi - opowiada w Czwórce Oksana Dąbrowska, pochodząca z Rosji psychoterapeutka, która jest prekursorką delfinoterapii w Polsce. - Poza tym ich pozytywna energia daje ludziom radość życia.
rozwiń zwiń