Sposoby na pijanych kierowców? "Zabranie samochodu"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 16:10
Niemal każdego dnia media informują o kolejnych wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. W 2013 roku policja zatrzymała na polskich drogach 162 tys. nietrzeźwych kierowców, odnotowano także ok. 500 ofiar śmiertelnych wypadków z udziałem pijanych zmotoryzowanych. Jak walczyć z tą plagą?
Audio
  • Rozmowa z Iloną Butler z Instytutu transportu Samochodowego, Hanną Kozłowską z automobilklubu Rzemieślnik i Wojciechem Pasiecznym, byłym policjantem, zajmującym się sprawami drogowymi (Czwórka/4 do 4)
  • Jak skutecznie walczyć z pijanymi kierowcami? - sonda i materiał Ani Depczyńskiej (Czwórka/4 do 4)
Sposoby na pijanych kierowców? Zabranie samochodu
Foto: Glow Images/East News

Coraz surowsze kary, zabieranie prawa jazdy i kampanie społeczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Czy należy - dla ochrony życia i zdrowia Polaków - sięgnąć po naprawdę radykalne środki? - Myślę, że osoba, która choć raz spowodowała wypadek, prowadząc samochód po alkoholu, nie powinna do końca życia dostać prawa jazdy - przekonuje jeden z słuchaczy. - Gdyby kary były wykonywane, byłyby skuteczniejsze. A dziś coraz częściej się słyszy, że są odsuwane w czasie - wtóruje mu inny.

Czytaj także: Na polskich drogach będzie bezpiecznie... za 50 lat <<<

Europa zaczyna się rozprawiać z pijanymi zmotoryzowanymi bez pardonu. Dania wprowadziła przepisy, dzięki którym od 1 lipca policja będzie konfiskować samochody pijanym kierowcom i sprzedawać je na licytacjach. Chodzi o osoby, które we krwi w momencie zatrzymania będą miały przynajmniej 2 promile alkoholu, lub które zostaną zatrzymane drugi raz w ciągu trzech lat. Podobne uwarunkowania prawne funkcjonują we Włoszech, a niedawno tego typu rozwiązania wprowadziła Białoruś. Dziś w Danii na drogach ogółem ginie ok. 200 osób rocznie. W Polsce tylko pijani kierowcy zabijają pół tysiąca ludzi.

- To sygnał, że państwa członkowskie Unii Europejskiej wydają walkę specyficznej grupie kierowców, tym pijącym regularnie, bądź uzależnionym od alkoholu. Z nimi bowiem nie można sobie poradzić kampaniami społecznymi - mówi Hanna Kozłowska z automobilklubu Rzemieślnik w "4 do 4".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Iloną Butler z Instytutu transportu Samochodowego, Hanną Kozłowską z automobilklubu Rzemieślnik i Wojciechem Pasiecznym, byłym policjantem, biegłym sądowym i ekspertem ds. wypadków drogowych.

Wojciech
Wojciech Pasieczny, Ilona Butler i Hanna Kozłowska w Czwórce/Fot. W. Kusiński

(kd/ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka motoryzacja samochody
Czytaj także

James Hetfield na autach nie oszczędza

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 10:00
Ciężkie rockowe granie od początku było mocno związane z kultem motoryzacji. James Hetfield, lider zespołu Metallica, jak najbardziej może być uważany za żywy tego przykład.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaś Fasola nie kupi nigdy porsche

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 12:13
Brytyjski aktor Rowan Atkinson znany z roli Jasia Fasoli ma słabość do superszybkich samochodów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego większość polskich kierowców to królowie szos?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 12:00
Polacy wysoko oceniają swoje umiejętności prowadzenia samochodu i uważają się za kierowców odpowiedzialnych. Jednocześnie blisko połowa z nas przyznaje się do świadomego łamania przepisów ruchu drogowego.
rozwiń zwiń