Wczesna praca się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 19:00
Okazuje się, że polska młodzież bardzo późno zaczyna swoja pierwszą pracę. Często wolą dłużej polegać na kieszonkowym od rodziców, niż podjąć się jakiegoś, choćby dorywczego, zajęcia.
Audio
  • Czy młodzi Polacy chętnie podejmują pierwsze prace czy raczej wybieraja kieszonkowe - dyskusja w studiu (Czwórka/4 do 4)
Wczesna praca się opłaca?
Foto: Glow Images/East News

Z raportu przygotowanego przez TNS Polska wynika, że Polacy idą do pierwszej pracy średnio dwa lata później, niż młodzież z Europy zachodniej. Polacy chętnie odwlekają ją do 22 roku życia, tymczasem ich rówieśnicy zza granicy od dwóch lat już zdobywają doświadczenie zawodowe. Specjaliści informują, że podobno właśnie z tego powodu, nie potrafimy pracować w grupie, a w swojej pierwszej pracy jesteśmy bardzo zagubieni.
- Te dwa lata to nie jest duża różnica - twierdzi jednak dr Rafał Jaros, dyrektor Instytutu Nauk Społeczno-Ekonomicznych. - Prawdopodobnie wynika to z różnic kulturowych.  
Popiera go w tym przekonaniu drugi z gości "4 do 4" Oskar Derych, wykładowca akademicki, poddając w wątpliwość przekonanie, że młodzi ludzie muszą zacząć pracę jeszcze na studiach. - Wszystko zależy od tego, jakie kto ma plany zawodowe - podkreślają specjaliści. 
Praca podejmowana przez studentów zazwyczaj jest lżejsza od tej pełnoetatowej. Osoby uczące się, które nie mają na utrzymaniu rodziny mogą eksperymentować, śmielej podejmować nowe wyzwania.

Przeczytaj także: Prace sezonowe czas zacząć

Oskar
Oskar Derych i dr Rafał Jaros w Czwórce, fot. W.Kusiński

Oskar Derych zwraca uwagę, że polski student dostaje 6 razy mniej pieniędzy za godzinę pracy niż jego kolega na Zachodzie. - Do czego on ma się spieszyć? - pyta retorycznie. - Nie można też mówić o poważnej pracy, gdy ktoś studiuje i chce sobie dorobić.
- Nie ma sensu zachęcać wszystkich studentów do podjęcia stałej poważnej pracy w trakcie studiów - mówi dr Rafał Jaros. - Studia to czas kształtowania osobowości, zdobywania wiedzy, doświadczeń zawodowych, ale też towarzyskich. 
Eksperci zwracają uwagę, że mamy do czynienia ze zmianami w stylu bycia przedsiębiorczym. Podkreślają, że w polskich szkołach mamy do czynienia z premiowaniem systemu indywidualnego, zaś pracy zespołowej uczy się dopiero na studiach.
Najbardziej smutną z tych informacji jest jednak to, że aż 69 procent tegorocznych maturzystów uważa, że praca jest tylko sposobem na zdobywanie pieniędzy.  Wiele osób chce dotrwać w pracy do piątku i cieszą się dopiero weekendem.

 

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja praca
Czytaj także

Polscy nauczyciele są przepracowani?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 18:00
Od nauczycieli, ich przygotowania do zajęć i zapału do pracy zależy nasza edukacja, wykształcenie, a także, w dużej mierze, wychowanie. Jak polski nauczyciel wywiązuje się z tych zadań?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Student jest dziś produktem kultury masowej"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 15:36
W Polsce rusza rok akademicki. Tym samym, jak co roku, pojawia się pytanie: czy studia wciąż są niezbędne, by zaistnieć na rynku pracy? - Oprócz umiejętności, powinny uczyć postaw, które pomogą młodym ludziom poradzić sobie w zawodowym życiu - mówi Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi nie chcą pracować za darmo

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 15:40
Ruszyła kampania "Nie robię tego za darmo", której inicjatorzy chcą zwrócić uwagę na problem bardzo złego traktowania młodych ludzi podczas praktyk i staży. Brak pensji za wykonywaną pracę nazywają wprost niewolnictwem XXI wieku.
rozwiń zwiń