"Student jest dziś produktem kultury masowej"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 15:36
W Polsce rusza rok akademicki. Tym samym, jak co roku, pojawia się pytanie: czy studia wciąż są niezbędne, by zaistnieć na rynku pracy? - Oprócz umiejętności, powinny uczyć postaw, które pomogą młodym ludziom poradzić sobie w zawodowym życiu - mówi Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.
Audio
  • Czy studia są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w życiu zawodowym? - rozmowa z Ewą Barlik, Piotrem Müllerem oraz Oskarem Derychem (4 do 4/Czwórka)
  • Arogancki jak polski student? - materiał reporterski (4 do 4/Czwórka)
Student jest dziś produktem kultury masowej
Foto: Glow Images/East News

Według Ewy Barlik, rzeczniczki prasowej Akademii im. Leona Koźmińskiego pytanie o to, czy dziś warto mieć studia czy nie, jest już nieaktualne. - Dziś wszyscy mają studia - mówi gość Czwórki. - Ktoś, kto ich nie ma, jest obywatelem "drugiej kategorii". Dziś podstawowym pytaniem jest nie to, czy ktoś kończył szkołę, ale której szkoły dyplom posiada. Bo niektóre uczelnie dają prestiż, inne nie.

Jak mówi Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP, wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od uczelni, którą wybraliśmy. - Wszyscy powinniśmy oczekiwać od studiów poszerzenia naszych horyzontów - mówi gość "4 do 4". - Bo żyjemy w czasach, gdy pracę trzeba zmieniać co kilka lat. Nie możemy więc żądać, by szkoła wyższa zamieniła się w szkołę zawodową i przygotowała nas wyłącznie do konkretnego zajęcia. Dlatego, oprócz umiejętności, studia powinny uczyć postaw, które pomogą nam poradzić sobie w zawodowym życiu.

Wtóruje mu Oskar Derych z Akademii Vistula. - W czasie studiów należy uczyć się przede wszystkim dialogu, sposobu myślenia i "określonej optyki" - mówi ekspert. - Bo studia są dla ludzi dorosłych. To miejsce, gdzie kreuje się pewne poglądy, a wiedzę można sobie zassać z internetu.

Dlaczego więc coraz częściej studenci, zamiast "chłonąć" to, co uczelnia ma im do zaoferowania, są aroganccy, nierzadko bezczelni i mają postawę roszczeniową? - Studenci są nie tylko "produktem liceów", z których wyszli czy swoich rodzin. To także "produkt kultury masowej" - mówi Ewa Barlik. - Dlatego zachowują się według wzorów, jakie ta kultura im przekazuje. Doskonale wiedzą, jak funkcjonuje rynek i do końca korzystają ze swoich praw.

Zdania słuchaczy Czwórki są podzielone. - Można przejść studia dla siebie i dużo się uczyć, a można po prostu je zaliczać, od sesji do sesji - mówi jedna z słuchaczek Czwórki. - Są przedmioty mało ważne, do których nawet profesorowie podchodzą z większą pobłażliwością. Ale są także te istotne, do których trzeba się przyłożyć - mówi słuchacz.

Według ks. prof. Macieja Bały, prorektora ds. studenckich Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w ciągu ostatnich kilku lat zmieniło się podejście młodych ludzi do studiowania. - Są studenci, którzy bardzo sumiennie przykładają się do pracy, ale są i tacy, którzy przejawiają postawę roszczeniową - mówi ekspert. - Według tych drugich na przykład dziekanaty powinny być otwarte od godz. 6.00 do 24.00.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyższe szkoły zawodowe – szansa na pracę dla młodych?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 08:00
Bezrobocie młodych Polaków bije rekordy i sięga nawet o 28 proc. Studia od dłuższego już czasu nie są gwarancją znalezienia dobrej pracy. Coraz częściej więc młodzież sięga po nowe rozwiązania – wyższe szkoły zawodowe, które w Polsce działają dopiero od 15 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magister kontra inżynier - jakie studia wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 12:00
Ekonomia czy informatyka? Choć wybór studiów nie decyduje najczęściej ostatecznie o przyszłej karierze warto dokonać go z rozmysłem. – Należy wybierać sprawdzone uczelnie i kierunki, do których przepustką jest wysoki wynik na świadectwie dojrzałości - radzi Anna Wdowińska z "Perspektyw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra uczelnia w małym mieście - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 07:00
Maturzyści mają jeszcze kilka dni by wybrać kierunek studiów i uczelnię. Wielu będzie aplikowało do dużych ośrodków akademickich. Część jednak zostanie w małych rodzinnych miastach - czy to skazuje ich na "prowincjonalny" dyplom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stażysta to nie darmowa siła robocza!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 14:50
Staż ma mieć jasno określony cel i być płatny apeluje Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami i pracuje nad zbiorem norm i standardów dotyczących staży i praktyk.
rozwiń zwiń