Bycie ojcem w tych czasach to trudne wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 15:00
Bardziej czuli niż ich ojcowie, lepiej rozumiejący potrzeby dzieci, a zarazem jeszcze bardziej zabiegani i zagubieni - czy właśnie tacy są współcześni rodzice? Z okazji dnia ojca bliżej przyjrzeliśmy się ich zaangażowaniu i podejściu do wychowania.
Audio
  • Jak właściwie rozdzielić obowiązki pomiędzy ojcem i matką? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Współcześni ojcowie lepiej rozumieją potrzeby dzieci (Czwórka/4 do 4)
  • Dziecięce wspomnienia związane z ojcami (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Rola ojca na przestrzeni lat mocno się zmieniła (Czwórka/4 do 4)
Ojciec z synem
Ojciec z synemFoto: Glow Images

W audycji "Poranek OnLine" nasi słuchacze podzielili się wspomnieniami, jakie wiążą się według nich z osobą ojca. Dla naszego słuchacza niezapomnianą była chwila, gdy jako dziecko kleił pętkniętą dętkę rowerową i tata niezwykle go dowartościował, zapewniając, że bez pomocy na pewno by sobie nie poradził. Pamięć o nauce jazdy na rowerza była z kolei czymś, co dzisiaj stanowi niezwykłą wartość dla innej słuchaczki.
Z kolei w "4 do 4" przenieśliśmy ciężar ze wspomnień na to, jak zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat rola ojca. Zdaniem ankietowanych znacznie lepiej opiekują się oni dziećmi niż miało to miejsce dawniej. - Próbują zrekompensować im to, czego sami nie doświadczyli. Inaczej się też postrzega też rolę mężczyzny. Już nie musi on być twardym człowiekiem, który ma zapewnić rodzinie dobrobyt, ale może ukazać wrażliwość i przejąć część zadań, które kiedyś były przypisane kobietom - uważają słuchacze Czwórki. Jednocześnie nie brakowało też głosów, że wciąż za wielu z nich za bardzo angażuje się w sprawy zawodowe, nie poświęcając wystarczająco dużo czasu dzieciom. - Część z nich myśli, że pieniędzmi i gadżetami może kupić miłość i szacunek dziecka, a zapomina o wartościach i miłości - skwitowała ankietowana.
PRZECZYTAJ TEŻ: Bycie ojcem i partnerem to wyzwanie nowoczesności

Aleksandra Jotko, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, zwróciła uwagę, że bardzo duży wpływ na to, jaki jest stosunek ojca do dzieci i jego podejście do wychowania, mają matki. - Badania psychologiczne dowodzą, że matki przede wszystkim mają zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwo, a ojcowie z kolei pozwolić im eksplorować i rozwijać swoje zainteresowania, pasje, wspomagając przy tym - powiedziała ekspert w "Poranku OnLine".
Czasem wydaje się, że nie sposób wprost porównać sytuacji ojców z czasów PRL i tych obecnie. Niesamowite zmiany w Polsce w dziedzinach społecznych, które w tym czasie się dokonały, mają odbicie w tym, że mężczyźni, którzy czekają na narodziny dziecka, często są odrobinę zagubieni. - Człowiek zawsze w obliczu takiego wydarzenia ma sporo wątpliwości i czasem bywa bezradny, to nic dziwnego ani godnego potępienia. Wydaje mi się, że właśnie rola ojca zmieniła się najbardziej i nikt tak do końca nie wie, jak mają się zachowywać - podkreśliła w "4 do 4" Agnieszka Stejn - psycholożka dziecięca. Adam Dębowski, psycholog, zgodził się z nią i dodał, że współcześnie rodzice są poddani znacznie większym wyzwaniom niż miało to miejsce lata wstecz. - Dzieci teraz o wszystkim się dowiadują, różne zagrożenia atakują zewsząd, a mnogość ważnych życiowych spraw mocno ogranicza czas na to, żeby w pełni się dzieciom poświęcić - podkreślił.
Zapraszamy do wysłuchania materiałów poświęconych dniu ojca z audycji "Poranek OnLine" i "4 do 4".
ac/kd

Czytaj także

Leszek K. Talko: dziecko to wyzwanie dla bardzo odważnych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:30
Bycie rodzicem jest sztuką, którą Leszek K. Talko opanował do perfekcji. Przynajmniej jeśli chodzi o sztukę... pisania. Autor "Dziecka dla odważnych" i "Pomocy, jestem tatą!" opowiada m.in. o bohaterach swojej serii "Pitu i Kudłata" oraz o przedstawieniu w Teatrze STU.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzinny jak Polak

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 15:00
Podobno więzi rodzinne w Polsce nadal należą do najsilniejszych na świecie. Czy jednak czasy, w których przyszło nam żyć, sprzyjają wzmacnianiu relacji z najbliższymi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzice, którzy chcą dobrze, mogą zaszkodzić!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 16:50
- Współczesny rodzic jest bardzo zagubiony. Kiedyś wychowywano dziecko intuicyjnie, dziś jest mnóstwo pedagogicznych opcji i metod - uważa psycholog Anna Kałuba-Korczak. - Dodatkowo brak odpowiednich wzorców powoduje, że wychowanie dziecka to obecnie naprawdę trudna praca.
rozwiń zwiń