Jak umiejętnie wydawać pieniądze za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 18:07
Wizyta w kantorze, korzystanie z kart czy bankomatów - w jaki sposób płacić podczas zagranicznych wojaży, by stracić jak najmniej pieniędzy?
Audio
  • Bankomat, czy karta płatnicza - co wybrać podczas zagranicznych wakacji? (Czwórka/4 do 4)
  • Materiał Gibek z portalu Kontostudenta.pl o wyborze najlepszego konta walutowego (Czwórka/4 do 4)
Bankomat
BankomatFoto: Glow Images/East News

Jedną z metod, stosowanych przez wielu naszych rodaków jest wypłacanie pieniędzy z bankomatów i posługiwanie się w sklepach, czy w restauracjach gotówką. Zdaniem Haliny Kochalskiej, analityka z Open Finance, to całkiem dobry sposób, ale tylko w krajach unijnych. - Warto zwrócić jednak uwagę, jaką walutę roliczeniową ma nasza karta. Zazwyczaj jest to euro, ale nierzadko także dolary, bądź funty - mówi ekspertka.

Odwiedź z nami najciekawsze zakątki świata <<<

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeśli planujemy spędzić wakacje na innym kontynencie, na przykład w którymś z krajów Afryki. Wówczas warto udać się do kantoru jeszcze będąc w Polsce i kupić euro bądź dolary. Po przylocie na miejsce bowiem może się okazać, że w lokalne kantory nie prowadzą sprzedaży złotówek. - Tej wymiany należy jednak dokonywać z głową, czyli na przykład w zaufanych placówkach. Chodzi o to, byśmy nie wyszli z kantora z plikiem podrobionych banknotów - zaleca Kochalska.

Czytaj także: Na wakacje weź karty płatnicze zamiast gotówki <<<

Najbezpieczniejsze punkty to oczywiście banki. - Warto zapoznać się także z zabezpieczeniami banknotów, używanych w kraju, do którego planujemy się udać - przestrzega Przemysław Kuk z biura prasowego Narodowego Banku Polskiego.

A ile będą kosztowały nas tradycyjne bezgotówkowe transakcje w sklepach, czyli po prostu płacenie przy pomocy karty? Zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego Anny Depczyńskiej z audycji "4 do 4", a także rozmowy z Krzysztofem Gibkiem z portalu Kontostudenta.pl, który doradził, jak wybrać najlepsze konto walutowe.

(kd, pg)

Czytaj także

Długi weekend. Baw się tak, by... nie przeszkadzać innym

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 19:00
Dla wielu Polaków majówka oznacza dni wolne od pracy. Zarówno ci, którzy wyjeżdżają, jak i ci, którzy pozostają w domach, powinni zachować jednak umiar w… przeszkadzaniu innym. - Jesteśmy ograniczeni tym, że mieszkamy w terenie zabudowanym - tłumaczy Iwona Zygmunt-Kamińska, adwokat. - Dlatego wolno nam robić wszystko, byle tylko nie utrudniać korzystania ze swojej własności pozostałym osobom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Islandia - "złota godzina" i niebezpieczne wulkany

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 19:00
W Islandii każdy turysta znajdzie coś dla siebie. - Mamy obszary geotermalne, pełne gorących źródeł, są tereny wulkaniczne, pola lawowe, a jednocześnie są lodowce i kolorowe góry, które mienią się całą gamą barw - mówi Marcin Dobas, fotograf przyrody i podróżnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjna superprzygoda w Polsce? To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 19:06
W czwartkowym wydaniu audycji "4 do 4" będziemy Was przekonywać, że w Polsce także można spędzić nie tylko świetne wakacje, ale także ekstremalny, pełen wrażeń długi weekend. Zapraszamy!
rozwiń zwiń