Islandia - najbardziej bajeczny zakątek Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 17:00
- Kto raz pojedzie na Islandię i poczuje klimat tego miejsca, będzie tam chciał wracać regularnie - przekonywał w Czwórce fotograf i podróżnik Marcin Dobas.
Audio
  • Marcin Dobas - fotograf i podróżnik do Islandii jeździ kilka razy w roku (Czwórka/4 do 4)
  • Ile kosztuje dotarcie na Islandię? Jak przedstawiają się ceny noclegów i posiłków na wyspie? Materiał Jacka Grzymały (Czwórka/4 do 4)
Reykjavik
ReykjavikFoto: Wikipedia/CC/Andreas Tille

Gość "4 do 4" w temacie Islandii orientuje się doskonale. Kilka dni temu wrócił z tej zjawiskowej wyspy, gdzie spędził pięć dni, a na sierpień planuje już kolejną eksapadę. - Teraz byłem m.in. w Landmannalaugar, czyli moim ukochanym rejonie tego malowiczego kraju. To jest absolutnie przepiękny fragment. Widzimy tam riolitowe góry w przeróżnych, baśniowych kolorach. Nie jest łatwo się tam dostać, konieczna jest podróż autem, ale warto pokonać wszelkie przeszkody, bo te wrażenia pozostaną w każdym do końca życia! - przekonywał Dobas.

PRZECZYTAJ TEŻ: Islandia - tam owce nie schodzą z drogi

Doskonały czas, żeby wybrać się na Islandię, to druga połowa sierpnia. Wówczas będziemy mieli okazję zobaczyć zorze polarne. Wynika to z wysunięcia kraju daleko na północ, chociaż wciąż przed kołem podbiegunowym. Inną istotną kwestią jest dobra pogoda. - Do września w zasadzie wiemy, czego się spodziewać i jest szansa na dużo słonecznych dni w bardzo przyjaznym dla człowieka, umiarkowanym klimacie. Jesień to już czas niepewny. Możemy trafić zarówno piękną aurę, jak i typową pluchę oraz wiatr, które nie każdemu pasują. Islandczycy mają jednak takie dość trafne powiedzenie - jeśli nie podoba ci się pogoda, to poczekaj pięć minut - powiedział gość, sygnalizując tym samym, iż warunki atmosferyczne w kraju, którego stolicją jest Reykjavík, są bardzo zmienne.

Islandia,
Islandia, fot. Hansueli Krapf/wikipedia/dp

Dobas zakochał się w Islandii od pierwszej wizyty w tym kraju. Urzekł go tamtejszy klimat, roślinność, ale także fakt, że możemy tam zobaczyć i doświadczyć wielu fascynujących zjawisk, skumulowanych na stosunkowo niedużym terenie. - To jest najmłodszy, pod względem geologicznym, kraj w Europie. Leży na styku dwóch płyt kontynentalnych - euroazjatyckiej i północnoamerykańskiej i jest tam wiele wulkanów. Jeden z nich, Hvannadalshnúkur, to najwyższy szczyt kraju - zachwala rozmówca Krzysztofa Grzybowskiego i dodaje, że warto odwiedzić także islandzkie miasta. - Stolica, czyli Reykjavík, liczy sobie raptem 120 tys. mieszkańców. Inne duże ośrodki mają co najwyżej 30 tys. mieszkańców. Są niewielkie, więc można je przejść na piechotę, co tylko dodaje im uroku.
Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji poświęconej Islandii oraz materiału reporterskiego, dotyczącego sposobów i kosztów dostania się na wyspę.
ac/kd

Czytaj także

Chorwacja - kraj 1000 wysp i nieprzespanych nocy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
To jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Chorwacja oferuje turystom piękną pogodę, fantastyczną kuchnię i biesiady do białego rana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieszczady - azyl, w którym schronisz się przed cywilizacją

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 12:00
Kiedy nadchodzi maj, a po nim okres wakacyjny, miłośnicy gór, zieleni, słońca i wody, ruszają w Bieszczady. - Tam gospodarzem jest przyroda. A ludzie to tylko goście - mówi Tomasz Kubik, podróżnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Islandia - "złota godzina" i niebezpieczne wulkany

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 19:00
W Islandii każdy turysta znajdzie coś dla siebie. - Mamy obszary geotermalne, pełne gorących źródeł, są tereny wulkaniczne, pola lawowe, a jednocześnie są lodowce i kolorowe góry, które mienią się całą gamą barw - mówi Marcin Dobas, fotograf przyrody i podróżnik.
rozwiń zwiń