Dzieci mogłyby nauczyć się więcej, gdyby nie chodziły do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 13:30
- Dzieci poznają świat non-stop. Gdyby tę ciekawość świata i przyjemność towarzyszącą procesowi edukacji zachować jak najdłużej, polscy uczniowie nie przestawaliby się uczyć - przekonują goście Czwórki. - Świat ma fajerwerki, w szkole ich brakuje. Dziecko zamknięte w klasie kompletnie traci motywację.
Audio
  • Anna Dziana, Łukasz Badowski i Kamil Trzebuniak dyskutują o polskiej szkole i chęciach polskich uczniów do nauki (Czwórka/4 do 4)
Proces uczenia musi być ciekawy, bo świat oferuje dziecku fajerwerki, a lekcje w szkole bywają bardzo nudne
Proces uczenia musi być ciekawy, bo świat oferuje dziecku fajerwerki, a lekcje w szkole bywają bardzo nudneFoto: Glow Images/East News

Jak w takim razie rozwiązać ten problem?

- Szkoła nie może być instytucją przemysłową, która kształci mechanicznie - przekonuje Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik. - W takiej instytucji nauka nie jest przyjemnością, bo format takiego kształcenia nie przystaje do rzeczywistości.

Zobacz także: Szkoła bez całowania >>>

Uczestnicy
Uczestnicy dyskusji w studiu Czwórki

Anna Dziana z Działu Edukacji w Centrum Nauki Kopernik dodaje: - Szkoła powinna być miejscem, w którym od dziecięcego, spontanicznego poznawania młody człowiek przechodzi do zadawania pytań i poszukiwania nań odpowiedzi w sposób krytyczny i dojrzały - mówi. - Uważam, że w szkole powinniśmy się uczyć uczyć. Taki system edukacji uznałabym za wartościowy i satysfakcjonujący.

I tak właśnie sytuacja wygląda na studiach. - Szkolnictwo wyższe cały czas dąży do tego, by proces kształcenia był jak najbardziej indywidualny - wyjaśnia Kamil Trzebuniak z Komisji Dydaktycznej Studentów Politechniki Warszawskiej. - Student ma szansę sam wybierać przedmioty, które go interesują i poszerzać wiedzę w danym kierunku. A nie biegać ze sztywno ustalonym planem na ćwiczenia i zajęcia, które kompletnie go nie interesują.

Czytaj: Polska szkoła - jaka jest? >>>

O roli nauczyciela w procesie edukacji, o potrzebie rozwijania pasji i o tym, że człowiek uczy się nie tylko w szkole Krzysiek Grzybowski rozmawiał z zaproszonymi gośćmi w audycji "4 do 4".

(kul/pj)

Czytaj także

Politechnika Wrocławska będzie uczyć nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 10:30
Masz talent do przedmiotów ścisłych i marzy ci się nauka w szkole bez dzwonków? W lutym przyszłego roku rusza nabór do Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej. To będzie zupełnie nowa jakość w systemie polskiej edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gimbaza czy geniusze? Polscy gimnazjaliści są najmądrzejsi w Europie!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:00
Wbrew powszechnej opinii polscy gimnazjaliści okazali się być jednymi z najlepszych w przeprowadzanym na całym świecie teście wiedzy 15-latków. Tylko czy to na pewno dowód na to, że polepszyła się jakość naszej edukacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacja seksualna młodych to przestępstwo?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
W ramach edukacji seksualnej przekazuje się wiedzę, między innymi o anatomii człowieka pod względem różnic płci i antykoncepcji, jak i o pięknie oraz niebezpieczeństwach związanych z seksem.
rozwiń zwiń