"Jesteś bogiem", czyli opowieść o Magiku

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 18:42
W 2012 roku do kin trafi film poświęcony legendzie hip-hopu - grupie Paktofonika. Film opowiada historię artysty w starciu ze światem - zdradza reżyser.
Audio

– Paktofonika była zespołem kultowym. Czy „Jesteś bogiem” będzie kultowym filmem, dopiero się okaże. Stoi przed nami trudne zadanie – ocenia Leszek Dawid, reżyser filmu poświęconego legendarnej hiphopowej grupie Paktofonika.

Film powstaje na kanwie książki Macieja Pisuka „Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej”. – Ten tekst poruszył mnie jako historia ludzka, dramat artysty w dzisiejszym świecie. Liczyła się też siła rażenia muzyki zespołu Paktofonika – wyjaśnia Leszek Dawid. Jak się później okazało, jego pomysł na film „zrymował się” z intencjami autora książki, który został też autorem scenariusza.

Reżyser zaznacza, że film nie będzie jedynie kroniką działalności Paktofoniki. Na pierwszy plan wysuwa się postać Magika (autora tekstów i producenta). – Wydarzenia, które opowiadamy, działy się 10 lat temu. Patrzymy na człowieka, artystę, który na tle przemian następujących w Polsce nie potrafił się odnaleźć. To pierwszy aspekt historii. Drugi to rozstanie z grupą Kaliber 44, powstanie Paktofoniki i szeroko pojęte relacje międzyludzkie – mówi Leszek Dawid. Zaznacza, że nie stara się wyjaśnić przyczyn samobójczej śmierci Magika. – Pokazujemy, co mogło mieć wpływ na tę tragedię, ale nie rozstrzygamy, co było przyczyną – tłumaczy.

Twórcom filmu przyświeca idea pokazania w nim nowych twarzy. – Odtwórcy głównych ról to chłopcy, którzy albo kończą szkoły, albo jeszcze się uczą i siłą rzeczy są nieznani. Role drugoplanowe obsadzamy idąc tym samym tropem: angażujemy głównie ludzi ze Śląska, którzy noszą w sobie prawdę o świecie, w którym to wszystko się wydarzyło, o Bogucicach, Mikołowie – tłumaczy Leszek Dawid.

Ostatni casting do filmu odbędzie się 11 października w studiu castingowym Grupa XXI przy ul. Puławskiej 61 w Warszawie o godzinie 11:00. – Zapraszamy każdego, kto czuje, że ma potencjał i mógłby w filmie wystąpić – zachęca reżyser. Zdjęcia do „Jesteś bogiem” ruszają w styczniu przyszłego roku. Film trafi na ekrany w 2012 roku.

ŁSz


Posłuchaj rozmowy Justyny Dżbik z Leszkiem Dawidem.

Czytaj także

Bas Tajpan: "Odmrażalek" nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2010 14:37
Od poniedziałku "Korzenie i Kultura" Bas Tajpana do wygrania w audycji "Cztery: Gramy!".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokojowy rap

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 16:40
AbradAb uważa, że "walka na rymy" przyczynia się do rozwoju polskiego hip-hopu. Ważne jednak, by muzycy nie siali nienawiści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pezet i Małolat: bracia na melanżu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 17:35
1 i 2 października miała miejsce premiera "Dziś w moim mieście", najnowszego krążka Pezeta i Małolata. Płytę poleca Czwórka!
rozwiń zwiń