Wystąpień publicznych boimy się jak śmierci

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 16:38
– Wystąpienia publiczne są straszniejsze od śmierci, bo wraz z nią wszystko się kończy, a po wystąpieniu publicznym trzeba dalej żyć – tłumaczy Miłosz Brzeziński, trener personalny.
Audio
  • Rozmowa z Miłoszem Brzezińskim o wystąpieniach publicznych

Jak donosi magazyn Reader's Digest, wystąpienia przed innymi są dla wszystkich ludzi tak samo stresujące jak bankructwo, śmierć czy samotność.

Zdaniem Miłosza Brzezińskiego to, czego człowiek najbardziej boi się w związku z ekspozycją społeczną, to możliwość odkrycia przez innych jego prawdziwego oblicza, czyli "niespójności".

– Każdy przecież chce być uważany za osobę fajniejszą, bardziej uczciwą czy bardziej zorganizowaną niż jest w rzeczywistości i dlatego nieustannie kreuje swój wizerunek jednocześnie powodując coraz większą niespójność pomiędzy tym, jaki jest a tym, jak odbiera go otoczenie – tłumaczy gość Czwórki.

Występując na forum wszystko może wyjść na jaw, gdyż ludzie mimowolnie oceniają mówcę i konfrontują to, co mówi z tym, co o nim myślą.

Normalne jest wiec, że mówienie o sobie pewnych rzeczy lub nakłanianie do czegoś, gdy ma się świadomość fałszywości wypowiadany słów i tego, że inni mogą to wyczuć, wiąże się z dużym stresem a w związku z tym z potliwością, szybszym biciem serca, suchością w ustach itp.

Warto zaznaczyć, że wystąpienia publiczne są tak samo stresujące dla osób, które deklarują przejmowanie się opinią innych ludzi jak i dla tych, którzy deklarują, że to, co inni o nich myślą nie ma dla nich żadnego znaczenia. Każdy ma przecież jakiś wizerunek, o który dba.

Więcej o wystąpieniach publicznych, a w szczególności o tym, jakie zachowania niekorzystnie wpływają na odbiór mówcy przez słuchaczy, dowiesz się z rozmowy Bartka Wasilewskiego z Miłoszem Brzezińskim.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niech język powie, co pomyśli głowa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 13:18
Gdyby w Polsce zrobić badanie wykazujące przyczyny największego lęku, śmierć znalazłaby się dopiero na drugim miejscu. Na pierwszym byłby strach przed publicznym wystąpieniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastawienie, przygotowanie, uśmiech...

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 19:53
Trener osobisty Miłosz Brzeziński wyjaśniał w Czwórce, co może nam pomóc śpiewająco zdać egzamin lub zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sondaże wpływają na nasze decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 15:30
O tym jak decydujemy i psychologicznych mechanizmach, które pomagają nam dokonywać wyborów, opowiada w Czwórce trener osobisty Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń