Miłość uzależnia. Jest jak picie i palenie?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 12:00
– Jeśli ludzie mają tendencję do wielokrotnego, częstego zakochiwania się, są najczęściej również podatni na uzależnienia od różnego rodzaju środków chemicznych – mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński.
Audio
  • Miłość kontra przyjaźń według Miłosza Brzezińskiego
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórkifot.W.KusińskiPR
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórki/fot.W.Kusiński/PR

– Problem z miłością, pojmowaną jako namiętność jest taki, że wytwarzamy wówczas tam tyle endorfin i innej chemii, że wiele naprawdę ważnych rzeczy przestaje się liczyć – mówi Brzeziński. – Dopiero, gdy ten etap minie, zaczynamy się zastanawiać, czy dana osoba rzeczywiście, na poważnie nam odpowiada.

I choć pierwszy moment związku jest bardzo przyjemny, zdaniem Miłosza Brzezińskiego, można go porównać do picia alkoholu i palenia papierosów. Dlatego dopiero kiedy osiągniemy granicę i zwykłe "skakanie z kwiatka na kwiatek" przestanie nam wystarczać, szukamy w związku czegoś więcej poza seksem i dobrą zabawą. – To przychodzi w wieku kilkunastu lat bądź później – mówi gość Czwórki. – Człowiek zaczyna się wówczas cieszyć, że buduje coś wspólnie z drugim człowiekiem.

Tymczasem, zdaniem Brzezińskiego, cała dzisiejsza kultura i cywilizacja, szybki tryb życia i natłok obowiązków sprzyjają temu, by związki się rozpadały.  – Być może ludzie z natury są stworzeniami umiarkowanie monogamicznymi, a każdy z nas powinien mieć w życiu trzech, albo czterech partnerów, aby znaleźć swoje szczęście – mówi gość Czwórki. – Bo przecież jesteśmy tak elastyczni, tak bardzo się zmieniamy na przestrzeni lat, że ciężko jest znaleźć osobę, która będzie się zmieniała tak, jak my, i wciąż wyznawała te same wartości.

Czytaj więcej: Wywiady z Miłoszem Brzezińskim <<<

Czy wobec tego miłość może przetrwać tylko wówczas, jeśli jest oparta na długoletniej przyjaźni? Nie do końca, bo ta, z definicji, oznacza stuprocentową szczerość, a to nie zawsze sprzyja zdrowym związkom. – Każdy powinien mieć w związku jakąś swoją "strefę cienia" – mówi Brzeziński.

By dowiedzieć się więcej o miłości, uzależnieniu od niej, roli przyjaźni w utrzymaniu związku i innych aspektach zakochania, posłuchaj całej rozmowy z "Poranka OnLine" .

(kd)

Czytaj także

Czy między kobietą, a mężczyzną może być... tylko przyjaźń?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 10:00
– Kasia jest złośliwa i bezpośrednia, a po przeczytaniu jednej z moich książek powiedziała mi, że ja też taki jestem – mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty, o Katarzynie Miller. – Postanowiliśmy więc razem napisać książkę, która nie jest landrynkowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wysypiasz się? Twój związek zawiśnie na włosku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 18:30
Niewyspanie wpływa na nasze relacje z innymi - twierdzą amerykańscy naukowcy. Z ich badań wynika, ze im krócej śpimy, tym bardziej stajemy się samolubni i niewdzięczni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twardy reset, czyli picie na akord

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 05:45
Kiedyś clubbing, dziś młodzi ludzie stawiają na "reset". Nie chodzi jednak o odcięcie się od świata, z książką albo filmem, tylko o weekendowy maraton alkoholowy z kacem, który pozwala nie myśleć o niczym innym.
rozwiń zwiń