Sztuka wyboru. W jaki sposób Ty podejmujesz decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 11:00
Żyjemy w cywilizacji nadmiaru wyboru. – To może być przerażające, jednak okazuje się, że główną umiejętnością, którą powinniśmy w życiu nabyć, jest selekcja – mówi dr Paweł Fortuna, psycholog biznesu.
Audio
  • Wybory trudne i nie zawsze właściwe – materiał Karoliny Mózgowiec (4 do 4/Czwórka)
  • Jak w czasach nadmiaru ofert dokonać właściwego wyboru? - rozmowa z drem Pawłem Fortuną (4 do 4/Czwórka)
Przy podejmowaniu decyzji prof. Noreena Herzt radzi, by pytać o zdanie osób, które nie myślą tak samo jak my
Przy podejmowaniu decyzji prof. Noreena Herzt radzi, by pytać o zdanie osób, które nie myślą tak samo jak myFoto: Glow Images/East News

Mnogość ubrań na sklepowych półkach, liczba ofert wakacyjnych w biurach podróży, setki kinowych premier, czy choćby dziesiątki rodzajów chleba w piekarni – to wszystko sprawia, że nasze życie staje się pasmem wyborów, których dokonywać musimy każdego dnia. Okazuje się, że możliwość wyboru nie zawsze nas uszczęśliwia, czasem wręcz sprawia, że nasze życie staje się trudniejsze.

Naukowcy na całym świecie od wielu lat badają nasze mechanizmy podejmowania decyzji. – Spora część naszych wyborów jest powtarzalna, codziennie kupujemy chleb i masło, za każdym razem wybierając te same marki. Trudno powiedzieć, że są to nasze wybory, to przyzwyczajenie – tłumaczy prof. Tadeusz Tyszka, specjalista w dziedzinie teorii decyzji.

Paweł
Paweł Fortuna

Dużo więcej wysiłku wkładamy w podjęcie decyzji, która może poważnie zmienić nasze życie. – Im więcej mamy opcji, tym większe podejmujemy ryzyko, bo przyszłości nie znamy i możemy tylko przewidywać, że dana opcja poprawi nasz byt – tłumaczy dr Paweł Fortuna, psycholog biznesu, z Akademii im. Leona Koźmińskiego, oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Niektórzy ludzie mają jednak tak silnie zakorzenioną potrzebę poczucia bezpieczeństwa, że podczas podejmowania ważnych życiowych decyzji nie kierują się tym, co mogliby zyskać, ale przewidywaniem, ile mogą stracić. Dla nich podejmowanie ważnych decyzji to katastrofa.

Zdaniem gościa "4 do 4" żyjemy w "cywilizacji nadmiaru wyboru". – To może być przerażające, jednak okazuje się, że główną umiejętnością, którą powinniśmy w życiu nabyć, jest selekcja – mówi Fortuna. – Przecież nawet ludzie, którzy słuchają nas teraz w radiu, musieli podjąć jakąś decyzję, by to zrobić. Często podejmujemy decyzje nie zdając sobie z tego sprawy.

Dlatego według eksperta, choć, gdy patrzymy wstecz, nasze życie wydaje się być jedną linią, prawda jest taka, że po drodze było w nim mnóstwo skrzyżowań i od tego, jakie decyzje wówczas podjęliśmy zależy, w którym miejscu w życiu znajdujemy się dzisiaj.

Czytaj także

Singiel z wyboru? "Ci ludzie tylko udają szczęśliwych"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 16:45
W Polsce żyje nawet 5 milionów singli. Blisko połowa z nich to single "z wyboru". - Ludzie ci uważają jednak najczęściej, że to sytuacja tymczasowa i są sami, bo nie spotkali jeszcze odpowiedniego partnera - mówi socjolog Emilia Paprzycka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Latanie, pająki, ciemność - dlaczego się boimy?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 18:20
Problemy z wyrażaniem swojej opinii, czy paniczny strach przed wystąpieniami publicznymi – to fobie, z którymi zmagają się ludzie na całym świecie. Jak sobie z nimi radzić tłumaczył w Czwórce Adam Dębowski, psycholog i coach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czasem zastanów się nad czasem. Będziesz lepiej zorganizowany!

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 17:10
Czas płynie w tym samym kierunku niezależnie od naszej woli. Nie możemy go zatrzymać, ani nim zarządzać. Możemy natomiast zarządzać sobą w czasie tak, aby zrobić jak najwięcej w jak najkrótszym okresie.
rozwiń zwiń