Nieznane zakątki Polski: szlak Elektrowni Wodnych

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 17:50
Planujesz wakacje na wodzie? Sprawdziliśmy dla Was najciekawsze polskie szlaki kajakowe.
Audio
  • Poznaj najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce (4 do 4/Czwórka)
Lędowo nad Motławą
Lędowo nad Motławą Foto: wikipedia.org/Bogdan Groth

Ze wszystkich rzek w Polsce najciekawsze są te zwałkowe: - Takich rzek mamy w Polsce bardzo dużo. Ale polecamy je doświadczonym już kajakarzom - mówi Uta Kühn z Polskiego Związku Kajakowego. - Ich nazwa wzięła się stąd, że w ciekach tego rodzaju znajdują się zwalone drzewa, które kajakarze wykorzystują jako przeszkody. Generalnie obowiązuje zasada: im gorzej tym lepiej - wyjaśnia. Jeśli zaś ktoś dopiero rozpoczyna przygodę z kajakarstwem, to powinien umiejętności szlifować nad Pilicą albo Wkrą. To rzeki mało wymagające, a wręcz rodzinne, przeznaczone dla małych i dużych. Należy jednak pamiętać, że rzeki szerokie, jak Wisła, mogą być naprawdę niebezpieczne.

Szlak Elektrowni Wodnych na rzece Radunia powstał 4 lata temu i znajduje się zaledwie 12 kilometrów od centrum Gdańska. Zdaniem kajakarzy to jeden z najpiękniejszych spływów w Polsce. - Rzeka płynie tu w różnym tempie. Raz szybciej, raz wolniej. A dookoła mamy piękną przyrodę i zabytkowe elektrownie wodne - opowiada Magda Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański. - Jeden z ciekawszych odcinków znajduje się w części żuławskiej, bo tam część terenów położona jest w depresji. A to oznacza, że lustro wody jest wyżej położone niż teren, po którym przepływamy - zachęca. Szlak prowadzi do samego centrum Gdańska. Kajakarze zapewniają, że uliczki Starego Miasta widziane z takiej perspektywy pięknie się prezentują.

kul

Czytaj także

Po Nanga Parbat himalaiści liczą się z zagrożeniem ze strony drugiego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 19:00
22 czerwca w nocy kilkunastu terrorystów zaatakowało grupę himalaistów w ich bazie pod szczytem Nanga Parbat. Zginęło 11 osób. Co to oznacza dla pasjonatów wspinania - tłumaczy Włodzimierz Kierus z Polskiego Klubu Alpejskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak będzić bimber? Dowiesz się w muzeum w Słupsku

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 18:20
200 eksponatów - wszystkie przydatne na miejscu zbrodni. Jeśli chcesz poznać tajniki pracy w wydziale dochodzeniowym odwiedź Muzeum Kryminalistyki w Słupsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Alster - snowboardzista z podróżniczą pasją

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 13:50
- Każda pora roku jest dobra do podróżowania - twierdzi Michał Alster i namawia na narty latem, rafting zimą oraz zachęca do poznawania ludzi, którzy mogą nas wkręcić w swoją pasję.
rozwiń zwiń