Wpadnij do Polski, żeby ponarzekać. Polaków portret własny

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 08:45
"Poland. Come and complain" - organizatorzy nowej akcji w sieci namawiają turystów: wpadnijcie do Polski i ponarzekajcie.
Audio
  • Z czego wynika polskie marudzenie - odpowiadają eksperci (4 do 4/Czwórka)
Krzysztof Martyniak, Przemysław Staroń, Jędrzej Sołowij
Krzysztof Martyniak, Przemysław Staroń, Jędrzej Sołowij Foto: Wojciech Kusiński

W ramach projektu w sieci pojawiły się trzy krótkie filmiki, w których Polacy "oceniają" dokonania swoich rodaków na świecie. I oczywiście oceniają negatywnie.

Uczestnicy naszej sondy też nie mają wątpliwości, że narzekanie to nasza cecha narodowa. - Polacy są strasznymi marudami. Jak nie mają na co narzekać, to skarżą się na pogodę. W zimie, że mróz, w lecie, że skwar.

Obcokrajowcy są dla nas bardziej wyrozumiali. - Wydaje mi się, że to jest takie powierzchowne narzekanie. Polacy przy pierwszym kontakcie sprawiają wrażenie osób niezadowolonych i to widać już przy powitaniu - mówi Cornelius Ochmann, przyszły dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. - Ale jest to narzekanie pobieżne: na pogodę, na korki. Jeśli natomiast chodzi o bardziej skomplikowane rzeczy jak np. życie rodzinne czy praca zawodowa to jednak Polacy nie są narodem nieszczęśliwców.

Krzysztof Martyniak, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi, że są dwie strony tego medalu. - Rzeczywiście mamy taką przykrą zaletę, że narzekamy. Ale może dzięki temu trafnie oceniamy rzeczywistość i po prostu jesteśmy realistami, a nie narzekaczami.

W opozycji do naszych odczuć lokują się wyniki najnowszych badań. Wynika z nich, że my, Polacy mamy duże poczucie spełnienia i jesteśmy szczęśliwi.

Zdaniem Przemysława Staronia ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej te dwie kwestie nie wykluczają się. - Można być szczęśliwym i można narzekać. Myślę tutaj o kontekście sytuacyjnym. Być może w niektórych sytuacjach jesteśmy po prostu predysponowani do tego, żeby marudzić.

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zmienić swoje życie? Najlepiej jak najszybciej!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 14:00
W czasie I wojny światowej brytyjski król Jerzy V zmienił nazwisko na Windsor, bo jego własne miało niemieckie pochodzenie i źle kojarzyło się Anglikom. A co najchętniej zmieniłby w sobie statystyczny Polak? Oto wyniki naszego dochodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesny terror? "Człowiekiem sukcesu może być każdy"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 07:30
Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z przymusem społecznym, który każe nam osiągać sukces. Zdefiniowany bardzo jasno: wysokie zarobki, dobra praca, a przy tym szczęśliwa rodzina. Rośnie więc zapotrzebowanie na usługi coachów i psychoterapeutów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychoterapia czy coaching? Zależy czego szukasz

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 09:00
Psychoterapeuci i coache walczą o duszę i umysły młodych ludzi. Kto powinien sięgać po taka pomoc, a kto jej udzielać, żeby nie zaszkodzić?
rozwiń zwiń