Współczesny terror? "Człowiekiem sukcesu może być każdy"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 07:30
Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z przymusem społecznym, który każe nam osiągać sukces. Zdefiniowany bardzo jasno: wysokie zarobki, dobra praca, a przy tym szczęśliwa rodzina. Rośnie więc zapotrzebowanie na usługi coachów i psychoterapeutów.
Audio
  • Dlaczego człowiekiem sukcesu może zostać każdy z nas i jak to osiągnąć? - rozmowa z Mateuszem Dąbrowskim (4 do 4/Czwórka)
Współczesny terror? Człowiekiem sukcesu może być każdy
Foto: Glow Images/East News

- Sukces to spełnienie swoich marzeń i celów - tłumaczy jeden z słuchaczy Czwórki. - Nie jest związany z pieniędzmi i pozycją zawodową, tylko tym, co mogę udowodnić sobie oraz innym. - precyzuje.

Ale zdaniem innych odbiorców Czwórki miarą sukcesu człowieka jest zasobność portfela. - Myślę jednak, że obecnie sporo osób lekceważy sukces, nie zależy im na tym - podsumowuje pewna słuchaczka. - Choć, gdy człowiek osiąga pewien wiek, rodzina zaczyna naciskać…

Sukces jest nam potrzebny, by budować swoje poczucie wartości. To także podstawa motywacji. Zdaniem ekspertów większość ludzi ma jednak problem ze zdefiniowaniem tego pojęcia. - Mówią, że sukces osiąga się wtedy, gdy inni biją brawo - mówi Mateusz Dąbrowski, psycholog biznesu. - A to nieprawda, bo w ten sposób w cudze ręce oddajemy decyzję, czy jesteśmy ludźmi sukcesu, czy nie - podkreśla.

Dlatego, według Dąbrowskiego, sukces osiągamy po prostu wtedy, gdy… osiągamy swój cel. - Problem pojawia się, gdy ten cel znajduje się poza naszą strefą kontroli - mówi gość "4 do 4". Dlatego trzeba jasno i precyzyjnie ustalić kryteria, jakimi będziemy się kierować przy definiowaniu naszego celu. A potem ewentualny sukces zmierzyć własną miarą, a nie czekać na opinie innych. - Jeśli sam uznasz, że odniosłeś sukces, to znaczy, że go odniosłeś - pointuje Dąbrowski.

Warto też pamiętać, że człowiekiem sukcesu może być każdy. Pod warunkiem, że weźmiemy życie w swoje ręce, a to, co powiedzą inni, przestanie nam spędzać sen z powiek.

(kd)

Czytaj także

"Trzydziestka to nie koniec świata". Jak opanować uciekający czas?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 13:20
Masz 30 lat i nic w twoim życiu nie jest takie, jak zaplanowałeś u progu dorosłości? Wydawało ci się, że będziesz mieć dużo pieniędzy, dwójkę uroczych dzieci i psa, a tymczasem wciąż mieszkasz z mamą i zarabiasz średnią krajową? Ten materiał jest właśnie o tobie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieniądze w związku - moje, twoje, czy nasze?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:30
Gdy jesteśmy w związku, wiele rzeczy staje się wspólnych. Nie wszystkim jednak chcemy się dzielić. - Najbardziej szczęśliwe związki to takie, w których ważne rzeczy są wspólne, a mniej ważne każdy ma swoje - mówi psycholog Radosław Jerzy Utnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy potrzebujemy jeszcze autorytetów?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 18:18
Współczesne media bezlitośnie obnażają wady i wpadki autorytetów. Bez skrupułów strącają je z piedestałów. Czasami wystarczy plotka, posądzenie i zwykła nieprawda aby zburzyć taki wizerunek. Czy to oznacza, że przestaliśmy potrzebować autorytetów?
rozwiń zwiń