Aktywna obywatelka Rumunii w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 19:20
- Będę szczera - nie wybrałam Polski, ale projekt. Dlatego tu jestem. Ale cieszę się - mówi Christina z Rumunii.
Audio
  • O Rumunii w Unii Europejskiej i Rumunce w Polsce (4 do 4/ Czwórka).
Erasmus to jeden z najpopularniejszych programów unijnych
Erasmus to jeden z najpopularniejszych programów unijnychFoto: Glow Images/East News

Projekt, w którym uczestniczy Christina, to "aktywni obywatele". Jej zadaniem będzie odwiedzanie szkół i opowiadanie o jej kraju. O różnorodności kulturowej oraz o możliwościach dla młodzieży w Unii Europejskiej - podróżowaniu i studiowaniu za granicą.
- Wielu moich znajomych wyjechało na Erasmusa. Wybierają kraje zachodnie, takie jak Francja, Wielka Brytania, Niemcy, czy Holandia. Czyli tam gdzie jest dobra i darmowa edukacja - wyjaśnia Christina.
Bardzo gorącym tematem jest otwarcie brytyjskiego rynku pracy dla Rumunów. Brytyjczycy boją się, że w przyszłym roku Rumunii tłumnie przyjadę do ich kraju. - Zapewniam - nie będzie wielkiej fali. Wielka Brytania jest dla nas za daleko. Kulturowo i geograficznie. Ale przyznam, że mamy drenaż mózgu. Najzdolniejsi emigrują i problemem Rumunii jest to, że się starzeje. Zostają sami starsi ludzie.
Według Christiny, optymalnym rozwiązaniem jest studiowanie za granicą i powrót do kraju ze zdobytą wiedzą. - Staram się zachęcać młodych do podróżowania ale i pamiętania, że nasz kraj ich potrzebuje, jakby to nie zabrzmiało patriotycznie.
Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej Rumunia zyskała dużo funduszy, ale jak zaznacza Christina, wiele z nich stracili przez skorumpowanych urzędników i bark umiejętności zarządzania. - To będzie zadanie dla nas, dla młodej generacji - zbudować nowe nieskrępowane elity.
Chociaż Rumunia nie ma najlepszego wizerunku w Europie i nadal unosi się nad nią duch komunistycznej przyszłości, to Christina podkreśla, że młodzi ludzie mają dużo do zaoferowania. Są optymistami, pozytywnie nastawionymi do zmian i do cudzoziemców.

jl

Czytaj także

Świętujemy europejską wielojęzyczność

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 10:40
26 września to Europejski Dzień Języków ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku. W Polsce jest obchodzony po raz ósmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurolekcje nie zachęcają do wyjazdu - pokazują, że można

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 14:41
- Na lekcjach opowiadamy o rówieśnikach uczniów. O tym jak podróżują po Polsce, jak zmieniają swoja rzeczywistość, jak realizują swoje pomysły dzięki unijnemu wsparciu - opowiadają specjaliści od Eurolekcji
rozwiń zwiń