Świętujemy europejską wielojęzyczność

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 10:40
26 września to Europejski Dzień Języków ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku. W Polsce jest obchodzony po raz ósmy.
Audio
  • Dorota Kwinta i Jacek Wasik mówią o Europejskim Dniu Języków (Europejski Lunch/ Czwórka).
Świętujemy europejską wielojęzyczność
Foto: Glow Images/East News

Od 23 do 27 września we Wrocławiu, Lublinie, Warszawie i Krakowie prezentowane jest bogate dziedzictwo językowe Europy.
- "Włącz się!" to hasło tegorocznej edycji. W programie są lekcje pokazowe języków obcych, warsztaty debaty publicznej, międzynarodowa konferencja na temat motywacji w edukacji językowej. Przez te kilka dni zachęcamy do nauki języków obcych – mówi Dorota Kwinta z Instytutu Camoesa.
Polacy mogą pochwalić się znajomością tylko jednego obcego języka, natomiast zgodnie z polityką wielojęzyczności Komisji Europejskiej, każdy powinien posługiwać się przynajmniej dwoma.
Przez kilka dni będziemy mieli okazję spróbować pouczyć się rożnych języków. Nie tylko tych popularnych jak francuski, niemiecki, czy włoski, ale także chorwackiego i tureckiego. Czyli wszystkich języków, które można usłyszeć w Parlamencie Europejskim.
- Warto wiedzieć, że nauka każdego kolejnego języka przychodzi łatwiej, bo znajdujemy analogie między językami, które już znamy. Przez kolejne dni, będzie można przetestować swoje możliwości językowe - zachęca w "Europejskim Lunchu" Jacek Wasik z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

jl

Czytaj także

Walka o staż w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 17:03
Chcesz niemal pół roku spędzić w Parlamencie Europejskim? To właściwy czas, bo właśnie trwa rekrutacja na staże. Dowiedz się, co trzeba zrobić, by zdobyć jedno z 600 wolnych miejsc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt "I am Europe" – bądź bliżej Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 16:22
Projekt "I am Europe" ma na celu uświadomić nam, obywatelom Polski i Unii Europejskiej, że możemy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu naszej wspólnej, lokalnej rzeczywistości. Wystarczy zbliżyć się do europarlamentarzystów i do Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Staż: niewolnictwo czy szansa na dobrą pracę?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 16:59
Staże bywają cennym doświadczeniem... ale bywają też zabójcze. Śmierć 21-letniego brytyjskiego praktykanta wywołała dyskusję i lawinę zwierzeń.
rozwiń zwiń