X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego spieramy się o pochówek?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 18:18
Ustawa o chowaniu zmarłych została uchwalona w 1958 roku. Od tego czasu było kilka nowelizacji, ale główny zapis od pół wieku się nie zmienił - ciało zmarłego musi zostać pochowane w grobie ziemnym lub katakumbie.
Audio
  • Na czym polega spór o liberalizację przepisów dotyczących naszego pochówku? (4 do 4/ Czwórka).
Dlaczego spieramy się o pochówek?
Foto: Glow Images/East News

- Te przepisy nie do końca korespondują z obecną rzeczywistością. Kiedy prawo nie nadąża za rzeczywistością, rzeczywistość tworzy własne nisze - mówi Jan Bondar, Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dlatego jest wiele nieformalnych ogrodów pamięci. Wbrew powszechnej opinii, nie stanowią one żadnego biologicznego zagrożenia.
- Kremacja odbywa się w temperaturze około tysiąca stopni. Z punktu widzenia sanitarnego nie może powodować żadnych zagrożeń epidemiologicznych - wyjaśnia Jan Bondar.
Problemem jest stosunek do śmieci w naszej kulturze. Dlatego spór o umożliwienie grzebania zwłok w wybranych przez siebie miejscach czy rozsypywanie prochów jest wziąż aktualny i budzi wiele, skrajnych, emocji.
- Obraz kremacji kłóci się z silnie zakorzenionym w naszej kulturze wyobrażeniem o pochówku - twierdzi Tomasz Stawiszyński, filozof i publicysta. - A my jesteśmy zdeterminowani przez kulturę. To ona ostatecznie przesądza o tym, co uznamy za stosowne. Ale nie ma uniwersaliów dotyczących całej ludzkości - dodaje dr Zuzanna Grębecka, Instytut Kultury Polskiej UW.
Stosunek cywilizacji zachodniej do tematu śmierci nieustannie się zmienia. Dlatego Tomasz Stawiszyński zastanawia się dlaczego nie mielibyśmy liberalizować prawa dotyczącego pochówku? - Jeśli granicami wolności są przepisy higieny, a te nie są łamane, to dlaczego ustawa o pochówku jest nadal tak restrykcyjna?
Według Zuzanny Grębeckiej to kwestia odpowiedzenia sobie na pytanie czy przepisy powinny  chronić wolność jednostki, czy życie społeczne? - Pochowek jest jednym ze szczególnie ważnych obrządków, nie tylko dla zmarłego ale i wspólnoty. Kiedyś oznaczał zamknięcie bytowania ziemskiego. Miał istotny wymiar społeczny.
Natomiast  Robert Wyszyński, socjolog kultury, zwraca uwagę na czynnik ekonomiczny. Według niego, często to on jest decydujący przy wyborze formy pochówku. I otwiera nową dyskusję na temat obowiązujących przepisów.

jl

Zobacz więcej na temat: Czwórka pogrzeby prawo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co to jest pozew? Czym zajmuje się prawnik? Polacy nie wiedzą

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 12:11
Jak wynika z badań OBOP co piąty Polak uważa, że pełnomocnikiem może być każdy prawnik, a 12 proc. osób twierdzi, że nawet każdy obywatel. Z kolei 17 proc. ankietowanych poległo na pytaniu, czym jest pozew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeby w kościołach i obserwacja zwłok. Zmiany w ustawie o pogrzebach

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 14:04
Nie będzie pogrzebowej rewolucji. Posłowie nie mają planów umożliwienia grzebania zwłok w wybranych miejscach czy rozsypywania prochów, na przykład w morzu. Projektem nowelizacji ustawy o cmentarzach zajmują się sejmowej komisje samorządu i administracji.
rozwiń zwiń