Zakaz zasłaniania twarzy nie zlikwiduje źródła agresji

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 07:00
Święto Niepodległości najhuczniej uczczone przez bohaterów w kominiarkach stało się przyczynkiem do kolejnej odsłony dyskusji o pomyśle, żeby zakazać zasłaniania twarzy podczas demonstracji.
Audio
  • Czemu może służyć wprowadzenie zakazu zasłaniania twarzy? (Czwórka/4 do 4)
Czy zakaz zasłaniania twarzy jest zgodny z konstytucją?
Czy zakaz zasłaniania twarzy jest zgodny z konstytucją? Foto: Glow Images/East News

Zwolennikiem wprowadzenia tego przepisu jest sam prezydent Bronisław Komorowski, ale już premier Donald Tusk ma wątpliwości, co do skuteczności takiego rozwiązania.

- Problemu z agresywnymi zachowaniami nie rozwiążemy zmianami w prawie pokojowych zgromadzeń, bo to byłby paradoks niebezpieczny i znaczący - uważa Katarzyna Szymielewicz z fundacji Panoptykon. - Prawo zmienia się najłatwiej więc nic dziwnego, że politycy tak chętnie z tego korzystają. Ale to tylko ruch pozorny, który w żaden sposób nie dociera do źródła problemu.

Z tym stanowiskiem zgadza się Grzegorz Cieślak z Colegium Civitas. Zaznacza jednak, że z całkiem innych pobudek. - Proszę sobie wyobrazić jak w naszej szerokości geograficznej uczestnicy manifestacji mieli by się obyć bez czapek albo szalików. Nie mieszkamy w tropikach, a to oznacza, że wszelkie marsze czy demonstracje byłyby zależne od pogody. Trochę to absurdalne - mówi gość "4 do 4".

Po raz pierwszy zapis o zakazie zasłaniania twarzy przez uczestników demonstracji pojawił się w 2011 roku w prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o zgromadzeniach. Z czasem jednak pomysł porzucono. Tymczasem z sondażu IIBR dla "Newsweeka" wynika, że ponad połowa ankietowanych popiera jego wprowadzenie.

Dla Katarzyna Szymielewicz nie jest to jednak takie oczywiste. - Zasłonięcie twarzy można potraktować jako akt wolnej wypowiedzi. Na przykład wtedy, gdy chce się zamanifestować poglądy skrajnie niepopularnej w danej społeczności. I można to zrobić z jak najbardziej pokojowym przesłaniem - wyjaśnia rozmówczyni Krzysztofa Grzybowskiego.

Czym zakończy się ta dyskusja w sejmie - przekonamy się pewnie w najbliższych dniach. Zaproszeni do studia eksperci podkreślają jednak, że sam zakaz nie zlikwiduje problemu, a policja ma inne środki, by walczyć z chuliganami.

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostatnia diabielska noc, czyli przepis na wieczór panieński

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 13:00
Powinien być dobrze przygotowany, bo już do końca życia ma nam się kojarzyć się z utratą wolności. Fajnie by było zrealizować scenariusz z "Kac Vegas" albo filmu "Druhny"; na co dzień jednak wieczory kawalerskie przebiegają mniej burzliwie. I bez Mike Tysona...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej nastolatków pali. "To daje poczucie wolności"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 10:00
W Polsce każdego dnia ok. 500 dzieci rozpoczyna palenie papierosów. 19 proc. nastolatków w wieku 13-15 lat popala - podaje Stowarzyszenie Manko. Tymczasem im prędzej wpadniemy nałóg, tym trudniej się z niego wydostać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ocieplić wizerunek kontrolera biletów? Przestańmy mówić o nim "kanar"!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 13:00
Z analiz wynika, że koszty utrzymania tych, którzy w komunikacji miejskiej sprawdzają nasze bilety są znacznie wyższe od efektów ich pracy. Może zatem najwyższy czas skończyć z kontrolą pasażerów?
rozwiń zwiń