Kina studyjne w Polsce. Czy przegrają z multipleksami?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 17:06
Kina studyjne symbolizują kulturę wysoką, a multipleksy kojarzone są z rozrywką, mającą zapełnić nam wolny czas. Okazuje się, że Polacy stawiają na te pierwsze placówki, a one przed zalewem wielkich nowoczesnych molochów, bronią się właściwym orężem - odpowiednio dobranym repertuarem.
Audio
  • Joann Grabowska i Andrzej Goleniecki o magii kin studyjnych (Czwórka/4 do 4)
  • Za co Polacy kochają niewielkie kina studyjne? - materiał Elżbiety Burzy (Czwórka/4 do 4)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

W Polsce jest niemal 200 kin studyjnych. - Każde z nich układa repertuar we własnym zakresie - tłumaczy Karolina Bieńko z Kina KC. - Nasz także jest dokładnie wyselekcjonowany. Bo każdy z filmów ma swoją wartość, nie można ich wszystkich wrzucać do jednego wora.

Jak przyznaje Andrzej Goleniecki, wicedyrektor Filmoteki Narodowej i organizator sieci kin studyjnych i lokalnych w Polsce, kina lokalne pełnią w małych ośrodkach bardzo specyficzną funkcję. - Nie służą sensu stricto rozrywce, bo muszą na siebie zarabiać. Są więc także ośrodkami kultury i miejscami spotkań - mówi gość "4 do 4".

Jednym z kin studyjnych jest "Praha", mieszcząca się w Warszawie. - Takie kina, jak nasze, wcale nie są stare i brudne. Najczęściej znajduje się tam sprzęt  najnowszej generacji, są projektory cyfrowe, komfortowo wyposażone sale - mówi Joann Grabowska z kina Praha.

I mimo że kina studyjne są nowoczesne, nie brak w nich właściwego, oldschoolowego klimatu, który cenią widzowie. - W kinach studyjnych jest mniej filmów komercyjnych, a więcej wartościowych - mówi jeden z słuchaczy Czwórki. - Wolę chodzić do kin, w których jest mniej ludzi. Poza tym irytują mnie osoby, które jedzą w kinie - wtóruje mu słuchaczka. - Mam większą radość z oglądania. Wokół jest cisza, seanse zaczynają się punktualnie i jest znacznie mniej reklam - mówi kolejna.

Choć, jak przyznaje Goleniecki, kina studyjne w Polsce istnieją już od ponad półwiecza i mają się dobrze, warto życzyć sobie, by na 60. urodziny było w naszym kraju tych placówek znacznie, znacznie więcej.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino KULTURA
Czytaj także

Tomasz Raczek: polscy widzowie coraz bardziej doceniają polskie kino

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:00
Fani filmów czekają na to wydarzenie przez cały rok. Nie ma w tym nic dziwnego, bo toruński TOFIFEST to prawdziwe święto kina niepokornego. 11. edycja zbliża się ku końcowi, a wielki finał już w niedzielę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odświeżona magia przedwojennego kina

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 14:10
W kinie Iluzjon już w najbliższy weekend re-premiera filmu "Zew morza", który do polskich kin trafił oryginalnie w 1927 roku. O procesie rekonstrukcji archiwalnych obrazów opowiedział filmograf Michał Pieńkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta z kamerą, czyli jak reżyserki zdobywały świat

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:30
Kino kobiece to nie jest termin ukuty na potrzeby dyskusji o gender, tylko nurt obecny w kinematografii od lat. Jak wygląda on dziś?
rozwiń zwiń