XVI Piknik Naukowy za nami! Oj, działo się...

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 17:07
Zresztą zobaczcie sami - na naszych fotografiach. Zapraszamy też do obejrzenia filmów z imprezy. Na pierwszy ogień - wywiad z Kari Byron, znaną światu z popularnego programu naukowego "Pogromcy mitów".
Audio
  • Echa XVI Pikniku Naukowego - materiał Martyny Ogonek
  • Kari Byron o tworzeniu programu "Pogromcy Mitów"


W całej imprezie uczestniczyło ponad 200 instytucji naukowych, edukacyjnych oraz kulturalnych z Polski i z zagranicy. Odbyło się ponad 1000 pokazów z różnych dziedzin naukowych. Wśród gości specjalnych tegorocznej imprezy znalazła się miedzy innymi Kari Byron z popularnego programu naukowego "Pogromcy mitów" (posłuchaj nagrania rozmowy).
Tematem przewodnim imprezy była energia. Szeroko rozumiana - od fizyki i chemii, przez biologię, aż po energię twórczą.

Zdaniem dra hab. Konrada Bajera, przewodniczącego Zespołu Programowego Pikniku Naukowego, impreza ta wychowała już właściwie nowe pokolenie odkrywców.

- Cieszy fakt, że choć to już 16. Piknik, zainteresowanie imprezą nie spada. Wręcz przeciwnie: widzów przybywa - mówi dr Bajer w rozmowie z Czwórką. - Główny cel Pikniku to zarażenie wszystkich zwiedzających żądzą dowiedzenia się, jak rzeczy działają, i wzbudzenia odruchu zadawania pytań.

Najwięcej eksperymentów przygotowało Centrum Nauki Kopernik. Ale czwórkowy namiot także pękał w szwach.

Dowiedz się więcej o tym, jak przebiegał XVI Piknik Naukowy w stołecznym parku im. Rydza-Śmigłego, słuchając całego nagrania z audycji "Pod Lupą".

Codziennnie po godzinie 17.30 zapraszamy Was do oglądania wywiadów z ciekawymi gośćmi i relacji z różnych nietypowych stanowisk.

W poniedziałek spotkanie z gwiazdą "Pogromców mitów” - Kari Byron w rozmowie z Kamilem Jasieńskim - obejrzyj film załączony do materiału.
We wtorek zaprezentowaliśmy namiot Wojskowej Akademii Technicznej, a w nim nowoczesny system pomiarów meteorologicznych AGAT. Pomiary temperatury i wilgotności powietrza, widzialności, wysokości podstawy chmur, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia atmosferycznego, opadów i wyładowań atmosferycznych. Czujniki pomiarowe są zamontowane na czterometrowym maszcie ustawionym obok namiotu oraz Stworzone w ogniu. Jak ujarzmić energię ognia i wykorzystać ją do tworzenia materiałów o niezwykłych właściwościach? Zobacz, jak kawałek czekolady zamienia się w złoto - odpal nasz plik wideo!
W środę odwiedziliśmy namiot przygotowany przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Ślady kryminalistyczne na miejscu zdarzenia Jak ujawnia się i zabezpiecza ślady kryminalistyczne? Przyjdź na miejsce przestępstwa i zobacz relację Kamila Jasieńskiego.
W czwartek gościliśmy w Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Spotkaliśmy tam gąsienicowego robota inspekcyjnego o zmiennej geometrii. To na razie projekt, ale docelowo robot ma wspierać działania służb ratowniczych. Dlatego musi m.in. dobrze sobie radzić w trudnym terenie. Sprawdź, czy zdołałbyś przeprowadzić go przez tor przeszkód! Obejrzyj film z tej wizyty.
Natomiast w piątek zaprezentowaliśmy namiot LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza i Gimnazjum Nr 54 im. ks. A. K. Czartoryskiego. A w nim:
- Ciecz nienewtonowska, czyli ciecz, która pod wpływem działania siły zmienia się w ciało stałe.
Słuchajcie „Czwartego Wymiaru” od poniedziałku do piątku po godzinie 16.!

(kd/rk)

Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: relacje, zapowiedzi, filmy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 09:00
W stołecznym parku im. Rydza-Śmigłego trwa wielkie święto nauki - piknik Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Zapraszamy na relacje z tego wyjątkowego wydarzenia!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cuda z papieru i łamanie szyfrów na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 12:59
Jak złamać szyfr wroga, jak zbudować fleksagon i co to w ogóle jest - w audycji "W cztery oczy" podpowiada Marek Kłocewiak, a na Pikniku Naukowym zdradzi jeszcze więcej tajemnic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Morderstwo z użyciem broni historycznej na Pikniku Naukowym? (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 16:50
Na szczęście to tylko instalacja na stanowisku policyjnego Laboratorium Kryminalistycznego. Jak wygląda miejsce zbrodni i jak je badać by odkryć, kto zabił? Obejrzyj film z Pikniku Naukowego!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pociąga nas energia" - uczestnicy XVI Pikniku Naukowego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 18:30
Ten dzień zdecydowanie upłynął pod hasłem XVI Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jak co roku udowodniliśmy, że można świetnie bawić się nauką.
rozwiń zwiń