Cuda z papieru i łamanie szyfrów na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 12:59
Jak złamać szyfr wroga, jak zbudować fleksagon i co to w ogóle jest - w audycji "W cztery oczy" podpowiada Marek Kłocewiak, a na Pikniku Naukowym zdradzi jeszcze więcej tajemnic.
Audio
  • Marek Kłocewiak o magii papieru i łamaniu szyfrów

Matematyka nie musi być nudna. Będzie można to sprawdzić na XVI Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w namiocie, którego gospodarzami będą przedstawiciele Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Szkoły Nauk Ścisłych UKSW.

Próbkę tego, co odnajdziemy w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w czwórkowej audycji zaprezentował Marek Kłocewiak, asystent na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UKSW. Jest sposób, aby przejść przez zwykłą kartkę papieru formatu A 4 - przejdzie przez nią każdy, niezależnie od postury ciała - zobacz nasze wideo i przekonaj się, że jest to możliwe.

Marek Kłocewiak specjalnie dla słuchaczy Czwórki zbudował fleksagon, czyli figurę geometryczną z papieru, która ma takie właściwości, że możemy ją dowolnie obracać. Figurę tę uzyskujemy z jednej zwykłej kartki, przyciętej w proporcjach 2:1.

Gdyby papierowa magia nas znudziła, w namiocie Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UKSW, możemy spróbować złamać szyfr podstawieniowy. Jak się okazuje nie musimy wcale znać klucza, wystarczy wiedzieć w jakim języku wiadomość została nadana i skorzystać ze statystyk języka - wyjaśnia Marek Kłocewiak - dowiedz się więcej słuchając audycji "W cztery oczy".
(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dotknij dźwięku na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 10:10
Zapraszamy 12 maja do namiotu portalu Polskiego Radia, gdzie dzięki nowoczesnej technologii druku 3D będziecie mogli dotknąć najciekawszych nagrań XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: miejsce, w którym energia zamienia się w materię

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 09:00
Wielki naukowy happening odbędzie się już w najbliższą sobotę w parku im. Rydza-Śmigłego w Warszawie. – Ta impreza to jest fontanna entuzjazmu – mówi dyrektor imprezy dr hab. Konrad Bajer w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektryczne cytryny na XVI Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 12:40
Przygotowania do Pikniku na finiszu... Tymczasem Koło Naukowe Ogrodników SGGW pokazało w Czwórce, jakie są alternatywne, a w dodatku ekologiczne, sposoby na doładowanie komórki.
rozwiń zwiń