Film dokumentalny nie jest zwierciadłem, w którym odbija się życie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 08:00
Są tacy, dla których dokumenty mają większą wartość niż fabuły, bo pokazują życie, a nie wydumane pomysły scenarzystów. W jakiej kondycji jest współczesny film dokumentalny zapytaliśmy twórców, krytyków i słuchaczy Czwórki.
Audio
  • O manipulacja w kinie dokumentalnym rozmawiają dziennikarze, reżyserzy i słuchacze (4 do 4/Czwórka)
  • W jakiej kondycji jest polski film dokumentalny? (4 do 4/Czwórka)
kadr z filmu Stany Zjednoczone wudu, reż. Oliver Hardt
kadr z filmu "Stany Zjednoczone wudu", reż. Oliver HardtFoto: mat. prasowe

"Kamera coraz częściej staje się rodzinnym terapeutą" pisze "Newsweek", "gatunek przeżywa dziś złotą erę" twierdzi "Polityka", a polscy twórcy dokumentów przyznają, że w tej dziedzinie sztuki filmowej dzieje się dużo dobrego: - W Polsce nie jest źle z filmem dokumentalnym - twierdzi Grzegorz Zariczny, reżyser nagrodzonego w Sudance obrazu "Gwizdek". - Ale reżyser musi głęboko wierzyć w to, że opowieść o drugim człowieku jest ważna i że warto pokazać innym.

Reżyser i scenarzysta, Tomasz Wolski dodaje: - Ja nie lubię określenia dokument. Wolę film dokumentalny albo kino dokumentalne. Bo wtedy wiadomo, że chodzi o sztukę, a nie o przeniesienie na ekran rzeczywistość w skali 1:1. Bo film dokumentalny, czy to się komuś podoba czy nie, jest w pewnym sensie oszustwem, a reżyser takiego obrazu ma prawo do manipulacji.

Z tym stwierdzeniem zgadza się dziennikarka Urszula Jabłońska: - Dla mnie wyznacznikiem filmów dokumentalnych jest to, że starają się one coś opowiedzieć o świecie. Że osoba, która je robi bardzo dokładnie musi zbadać dane zjawisko i musi mieć spójną wizję tego, co chce przekazać widzom. Dzięki temu, my widzowie, mamy szansę dowiedzieć się czegoś więcej o dziejących się dookoła rzeczach. Zobaczyć świat oczami drugiego człowieka.

Posłuchaj nagrań z "4 do 4" i zapoznaj się ze stanowiskiem zaproszonych do programu gości. A potem zweryfikuj zdobytą wiedzę na jubileuszowej edycji Planete+ Doc Festiwal.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM KULTURA
Czytaj także

"Frankenweenie": pies-zombie powraca

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 09:28
"Frankenweenie" to film inspirowany historią Frankensteina. W tym przypadku jednak do życia zostaje przywrócony nie człowiek, ale pies.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Sadowska: "Dzień Kobiet" nie jest filmem feministycznym

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 15:00
Maria Sadowska śpiewa, komponuje, zajmuje się aranżacją oraz produkcją muzyczną, pisze scenariusze, reżyseruje filmy i teledyski. Jej ostatnie dzieło to film "Dzień Kobiet". – Chcę opowiadać kobiece historie – mówi w Czwórce. – Ale nie robię kina feministycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Różczka: to, że mogę komuś pomóc to najjaśniejsza strona mojego zawodu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013 11:30
Delikatna, wrażliwa, o wielkim sercu - Magdalena Różczka to aktorka, która cieszy się największym zaufaniem publiczności. I szacunkiem, bo wszystkim tym, co dostała od życia potrafi dzielić się z innymi. Teraz gra w serialu "Lekarze", ale obiecuje, że za chwilę wróci na teatralną scenę.
rozwiń zwiń