Jakub Majmurek: brakuje nam przemyślanej formy nacjonalizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 16:20
Zamieszki na wykładzie profesora Baumana we Wrocławiu, do tego decyzja prokuratury w Białymstoku, która uznała swastykę za hinduistyczny symbol szczęścia - ostatnie wydarzenia skłoniły nas, żeby porozmawiać o ekstremizmie i granicach tolerancji.
Audio
  • Poznaj mapę polskiej tolerancji (4 do 4/Czwórka)
  • Łukasz Warzecha, Jakub Majmurek i słuchacze komentują ostatnie akty nacjonalizmu i rasizmu w Polsce (4 do 4/Czwórka)
Jakub Majmurek i Łukasz Warzecha
Jakub Majmurek i Łukasz WarzechaFoto: Wojciech Kusiński

 - Swastyka jednoznacznie odwołuje się tylko do jednego wydarzenia w historii i kojarzy się z nazizmem - mówi Anna Tatar ze Stowarzyszenia Nigdy Więcej. - Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś dzisiaj w Polsce postrzegał ten znak inaczej. I naprawdę nie ma znaczenia skąd ten symbol został zaczerpnięty skoro konotuje się jedynie z zagładą.

Jeśli chodzi o mapę Polski to najwięcej zdarzeń o charakterze rasistowskim i nazistowskim ma miejsce ostatnio w okolicach Białegostoku i na Podlasiu oraz we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Eksperci twierdzą jednak, że w całym kraju nie miejsc wolnych od tego problemu.

 - Z tego typu aktami mamy do czynienia u nas już od dawna, ale nie jest to w tej chwili najważniejszy problem w państwie. I to dobrze, bo dzięki temu możemy mu zaradzić zanim będzie za późno - twierdzi Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej". - Jeśli zaś chodzi o ekstremizm, z którym mamy do czynienia, to według mnie ma on charakter zdecydowanie prawicowy, a nie lewicowy.

Z tym stanowiskiem nie zgadza się Łukasz Warzecha z "Faktu": - Jeśli chodzi o ekstremizm prawicowy to mamy do czynienia ze sztucznym nadymaniem tego problemu. To kolejne przedstawienie rządu, który walczył już z pedofilami, sprzedawcami dopalaczy i z kibolami. Teraz przyszła pora na ekstremistów.

Rozmówcy Krzyśka Grzybowskiego podzielają jednak pogląd, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłaby dyskusja i zwrócenie uwagi na to, by nie mylić pojęć i nie nadużywać pewnych wyrażeń.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka nacjonalizm polityka
Czytaj także

Od 24 lat to, co zdarzyło się na placu Tiananmen jest tematem tabu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 10:00
4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze wolne wybory, które zmieniły naszą historię. W tym samym czasie na placu Tiananmen chińska armia brutalnie stłumiła studencką manifestację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety dla Narodu kochają ojczyznę i dzieci nienarodzone

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 13:50
Mówią o nich prawicowe feministki, one same wolą określenie patriotki. Kobiety dla Narodu mają wyraźnie określone poglądy: kochają ojczyznę, chronią życie i rodzinę oraz promują szacunek do kobiet.
rozwiń zwiń