Korupcja w Polsce? "Wszyscy żyjemy w sieci przysług i powiązań"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 15:34
Co jedenasty Polak w ostatnich latach wręczył łapówkę – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Zarazem zdecydowana większość Polaków - 84 proc. – uważa, że łapówki w każdej dziedzinie życia, wszędzie i zawsze są niemoralne.
Audio
  • Polacy to skorumpowany naród? - rozmowa z psychologiem, Pawłem Fortuną (4 do 4/Czwórka)
  • Kto i dlaczego daje łapówki w Polsce? – sondaż (4 do 4/Czwórka)
Korupcja w Polsce? Wszyscy żyjemy w sieci przysług i powiązań
Foto: Glow Images/East News

"Koperta", "mały karp", "pudełko po Nokii", "mała kawa" - co mają wspólnego? To określenia… łapówek w różnych częściach Europy. Choć dla większości z nas dawanie ich jest niemoralne z badań wynika, że 9 proc. naszych rodaków w ostatnich trzech-czterech latach "miało taką sytuację, że byli zmuszeni" wręczyć łapówkę.

Jak donoszą słuchacze Czwórki, przedmiotem wręczenia łapówki może być dosłownie wszystko. – Gdy miałem operację, jako dziecko, mój ojciec musiał wręczyć "stówkę", żeby to było dobrze zrobione – opowiada jeden z nich. – W niektórych szkołach kosztują nawet zwolnienia z zajęć w-f – wtóruje mu koleżanka.

W badaniach dawanie łapówek najczęściej deklarowali ludzie, znajdujący się w dobrej sytuacji finansowej. – Czyli między innymi osoby pracujące na własny rachunek, kadra kierownicza i wysoko wykwalifikowani specjaliści – wymienia Małgorzata Omyła-Rucka, badacz i analityk CBOS.

Zdaniem Pawła Fortuny, psychologa, z dawaniem łapówek silnie związana jest, głęboko zakorzeniona w naszej świadomości społecznej, tzw. zasada wzajemności. – Czyli przysługa za przysługę – tłumaczy ekspert. – Chodzi o obligację: naganne jest przyjmowanie przysług i nie odwdzięczanie się.

I nie chodzi tu o zwyczajne ”bycie skorumpowanym”. – Po prostu funkcjonujemy w pewnej sieci przysług, czyli wzajemnych powiązań – podsumowuje gość "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Pieniądze w związku - moje, twoje, czy nasze?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:30
Gdy jesteśmy w związku, wiele rzeczy staje się wspólnych. Nie wszystkim jednak chcemy się dzielić. - Najbardziej szczęśliwe związki to takie, w których ważne rzeczy są wspólne, a mniej ważne każdy ma swoje - mówi psycholog Radosław Jerzy Utnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesny terror? "Człowiekiem sukcesu może być każdy"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 07:30
Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z przymusem społecznym, który każe nam osiągać sukces. Zdefiniowany bardzo jasno: wysokie zarobki, dobra praca, a przy tym szczęśliwa rodzina. Rośnie więc zapotrzebowanie na usługi coachów i psychoterapeutów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: im bardziej sie zakazuje, tym apetyt rośnie, także na narkotyki

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 11:00
Legalizacja narkotyków to temat, który nie traci na aktualności. A wręcz odwrotnie za każdym razem gdy wraca do debaty wzbudza więcej emocji. Tym razem na problem spojrzeliśmy fachowym okiem Miłosza Brzezińskiego.
rozwiń zwiń